Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PKP zbuduje terminal intermodalny. Co to takiego?

Facebook Twitter

To ma być inwestycja na miarę naszych czasów. Trzeba szukać różnych rozwiązań, które mają ułatwić sprawny przewóz towarów. Oczekują tego przedsiębiorcy, z którymi współpracuje PKP. Sygnały odbiera też od swoich inwestorów miasto. Dlatego Rybnik i koleje podpisały list intencyjny w sprawie budowy terminala intermodalnego.

To takie centrum logistyczne, gdzie towary będą przeładowywane z samochodów na pociągi i odwrotnie.

-opisuje zasady działania takiego terminala „od kuchni”, Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP S.A. Inwestycja ma powstać w rejonie dworca Rybnik Towarowy i ściśle być połączona z drogą Pszczyna-Racibórz:

-mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Do dyspozycji PKP jest 20 hektarów, rozważane są więc dwa typy inwestycji:

-dodaje Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP S.A. Zaletą tych planów jest z pewnością okazja do pojawienia się nowych miejsc pracy. I odciążenie naszych dróg od ciężkiego transportu:

-kończy Piotr Kuczera. Zanim terminal powstanie musi dobiec końca budowa drogi Pszczyna-Racibórz, a to planowane jest na 2019 rok. Żeby transport kolejowy był atrakcyjny dla firm, ważne są też remonty torów, dzięki czemu pociągi będą mogły przyspieszyć. W tym roku zbierana będzie dokumentacji i pozwolenia, prace budowlane mają ruszyć w przyszłym rok. Ich koszt szacuje się na około 80 milionów złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2022