Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Platany klonolistne zdobią rynek w Rydułtowach. Za kilka miesięcy mają dać cień [WIDEO]

Facebook Twitter

Rydułtowy zapowiadały więcej zieleni w centrum i tak się też stało. Dwa dni wystarczyły na posadzenie na płycie rynku 15 okazałych platanów klonolistnych. To już kilkuletnie drzewa, przyszłą wiosną i latem powinny cieszyć oko i dawać cień.

fot. FB/ Miasto Rydułtowy

Nowe nasadzenia sfinansowano z Funduszy Norweskich, które pozyskały Rydułtowy, to część większego projektu „W cieniu Szarloty..”.

Marcin Połomski: „Oddech w centrum miasta” bo tak nazywa się jedna z części projektu norweskiego, która jest związana z przystosowaniem się do zmian klimatu. Z jednej strony likwidujemy zbytnią betonozę, teraz jest taka moda, żeby uciekać z betonozą. Parę lat temu się wszystko betonowało, teraz się z tym ucieka. Po ostatnich wydarzeniach paru lat widzimy, że trzeba bardziej świadomie myśleć o wodach deszczowych. To, że na płycie rynku budujemy przestrzeń, gdzie ta woda będzie mogła wsiąkać w korzenie drzew, to też jest jeden z głównych aspektów, ale to także likwidowanie wysp ciepła.

– mówi Marcin Połomski burmistrz Rydułtów.

Już po nasadzeniu drzew pojawiły się głosy, że powinny mieć one inną lokalizację na rynku. Zdaniem burmistrza, ich rozmieszczenie nie będą przeszkadzać w organizacji na rynku wydarzeń. Pod drzewami mają się też zmieścić budki w czasie jarmarków świątecznych.

Marcin Połomski: Jest przestrzeń, że nadal będzie się można spotykać, będą ławki. Tak właśnie z rynku korzystali nasi mieszkańcy i będą nadal korzystać. Część rynku jest nadal otwarta, gdzie będzie można scenę ustawić.

Radio 90: To miejsce pozostaje bez zmian.

Marcin Połomski: Tak, to miejsce pozostaje bez zmian, jest miejsce na choinkę, tu były donice poustawiane, więc tak czy siak, ta przestrzeń była w jakiś sposób uformowana. Teraz otwieramy ją, natomiast będzie jeszcze zacieniona.

Drzewa przyjechały do miasta ze szkółki leśnej spod Mszczonowa. Jak mówi Marcin Smolorz współwłaściciel szkółki leśnej dużych drzew, nie powinno być problemu z tym, żeby drzewa na rynku się przyjęły.

Marcin Smolorz: Platan się dobrze przyjmuje, tutaj wymienialiśmy bardzo dużą ilość ziemi, bo wychodziło na jedno drzewo około 3,5 kubika. Jest dużo ziemi wymieniane, jest też tutaj też teren z kostką. Musieliśmy tutaj dać jak najlepsze warunki dla tego drzewa. Myślę, że nie ma tutaj żadnych przeciwskazań, żeby te drzewa nie mogły się jakoś tutaj dobrze przyjąć.

Posadzenie 15 drzew na rynku pochłonęło 40 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 marca 2023