Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Plebiscyt 20-lecia. Kogo wybraliście? Oto wyniki!

Facebook Twitter

Najważniejsze wydarzenia dwóch ostatnich dekad wybrane. Słuchacze Radia 90 oddali swoje głosy w plebiscycie 20-lecia, wskazując wydarzenia społeczne, kulturalne i sportowe, a także osobowości ludzi z regionu mijających 20 lat.

Wydarzenie społeczne

Najważniejszym wydarzeniem społecznym słuchacze Radia 90 wybrali powódź tysiąclecia. Tak nazwano wielką wodę, która zalała nasz region w 1997 roku. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów.

Radio 90 było pierwszą instytucją, która zorganizowała pomoc dla poszkodowanych. Pierwszy konwój, jaki dotarł do zalanego Raciborza, był właśnie Radia 90. Przejechaliśmy wtedy 260 kilometrów, mimo że od zalanego miasta dzieli nas zaledwie 20. Dzięki naszym słuchaczom zebraliśmy i wysłaliśmy 250 ton żywności dla powodzian.

Na drugim miejscu wśród wydarzeń społecznych, za sprawą głosów naszych słuchaczy, uplasowała się autostrada w regionie. Przyszło nam na nią czekać bardzo długo:

– to w 2003 roku deklarował w Wodzisławiu Śląskim Marek Pol, ówczesny minister infrastruktury. Co z tych deklaracji wyszło? Oczywiście wiemy. Mamy rok 2014 i …

Ostatni fragment A1 w naszym regionie – z feralnym mostem w Mszanie – oddano do użytku w maju tego roku.

Wydarzenie kulturalne

Wydarzenia kulturalne dwóch ostatnich dekad to według słuchaczy Radia 90: koncerty światowych gwiazd w Rybniku, które zdobyły najwięcej głosów, kolejne miejsce zajął Ryjek – Rybnicka Jesień Kabaretowa, a trzecie zmodernizowany Zamek Cieszyn. To miejsce na Wzgórzu Zamkowym, w którym od 2005 roku tłumaczą przedsiębiorcom, że ci potrzebują artystów: grafików, projektantów czy plastyków. Kiedyś Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, dziś to po prostu Zamek Cieszyn, jest uznany w całym kraju:

– chwaliła podczas 5 urodzin Zamku Cieszyn Anna Pietrzyk-Simon z londyńskiego studia projektowego Lovegrove.

Bryan Adams, Guns N’Roses, Rod Stewart, Thirty Seconds To Mars. Zagrali na rybnickim stadionie, dając nam mieszkańcom regionu poczucie, że to nie jest prowincja, że dzieją się tu rzeczy duże, spektakularne.

To było, co będzie? Na razie nie wiadomo, choć nieoficjalnie mówi się, że będzie festiwalowo i na rockową nutę.

Wydarzenie sportowe

Zdobywca Pucharu Polski 2012, Wicemistrz Polski 2013, Brązowy Medalista 2014. Jastrzębski Klub Hokejowy zdobył najwięcej głosów w kategorii wydarzenie sportowe 20-lecia. Zdobycie Pucharu Polski było największym sukcesem w historii klubu, na który – jak czytamy na stronie internetowej klubu – pracowały całe pokolenia, a kibice skandowali: Puchar już mamy, na mistrza Polski czekamy! Rok później w Jastrzębiu hokeiści zdobyli srebro:

Wśród wydarzeń sportowych minionych dwóch dekad słuchacze Radia 90 zapamiętali też 14 lat gry Odry w Ekstraklasie piłki nożnej i trzecie miejsce drużyny w 1997 roku. Z klubem związany był Franciszek Smuda, jeden z ludzi 20-lecia w naszym plebiscycie. Selekcjoner kadry, popularny „Franz” nie tylko zaczynał u nas piłkarską karierę – bo grał w Unii Racibórz i Odrze Wodzisław – ale też później, karierę już tę trenerską u nas kontynuował. Cofnijmy się do roku 2005. Ekstraklasa zawsze nasza – krzyczeli w czerwcu tego roku kibice Odry Wodzisław. Odra wygrała baraże o pozostanie w pierwszej lidze z Widzewem Łódź. Cieszyli się ówczesny trener Franciszek Smuda i prezes klubu Ireneusz Serwotka:

Odra Wodzisław spadła z ekstraklasy w sezonie 2009/2010.

Ludzie 20-lecia z Radiem 90

Pieczka, Dudek, Zimoń, Górecki i Smuda. To na nich głosy oddawali nasi słuchacze, najwięcej ich zdobył… Franciszek Pieczka. Urodził się w 1928 roku, wychowywał w Godowie. W jego oficjalnej biografii czytamy, że grał na organach w miejscowym kościele i pracował na roli. Po II wojnie światowej studiował aktorstwo. Jest absolwentem PWST w Warszawie. W stolicy teraz mieszka, ale do Godowa zagląda – jak mówi – z prawdziwą przyjemnością:

Sława, ach ta sława:

– tak mówił reporterowi Radia 90 w sierpniu 4 lata temu. Co raz rzadziej już teraz zgadza się na spotkania. W regionie ostatnio był tego lata na gminnych dożynkach w Godowie.
Tylko o jeden głos mniej niż Franciszek Pieczka w plebiscycie Radia 90 zdobył Jerzy Dudek. 188 centymetrów wzrostu, 86 kg wagi, 41 lat. Urodził się w Rybniku, ale za piłką zaczął biegać w Knurowie… Zresztą sam o tym mówił w Radiu 90:

– tak opowiadał nam w marcu 2007 roku, wtedy razem z bratem Darkiem planował stworzyć w Rybniku szkółkę piłkarską. Plany były wielkie, ale…nic z nich nie wyszło. Szkoda. Teraz Jerzy Dudek mieszka w Krakowie, już nie stoi na bramce, za to z pasją zajął się grą w golfa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 czerwca 2020