Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Plenerowa wystawa „Ojcowie Niepodległości” w Rudach Raciborskich

Facebook Twitter

Plenerowa wystawa „Ojcowie Niepodległości” w Rudach Raciborskich. Ekspozycja przygotowana z okazji 11 listopada stoi przy Szkole Podstawowej w Rudach. To 7 wolnostojących piramid, na których znajduje się opis idei wystawy czy mapa Polski z lat 1918-1923.

W głównej części wystawy zaprezentowane są postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

To artysta, dyplomaci, żołnierze i politycy, reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, ale jednoczyła ich jedna myśl, myśl o niepodległości

– piszą organizatorzy wystawy. Będzie stała przy rudzkiej szkole do końca tygodnia (28.11.).

Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności.

Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko we współpracy z: Grzegorzem Czapskim, Maciejem Fryczem, Pawłem Miedzińskim, Magdaleną Ruczyńską, dr. Pawłem Skubiszem i prof. Włodzimierzem Suleją.

Następnym miejscem prezentacji, po Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, będzie Nadleśnictwo Opole, gdzie wystawę będzie można zwiedzać od 29 listopada.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj