Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po co iść na pielgrzymkę?

Facebook Twitter

Pytamy na kilkanaście dni przez 73 rybnicką pielgrzymką do Częstochowy. 1 sierpnia tysiące pielgrzymów wyruszy spod bazyliki, by po 5 dniach przejść 115 kilometrów i dotrzeć na Jasną Górę.

Przez 14 lat kierownikiem pielgrzymki jest ksiądz Marek Bernacki, w tym po raz pierwszy pójdzie pieszo wraz z innymi wiernymi:

Ja w tym roku pójdę po raz pierwszy. 14 lat prowadząc pielgrzymkę, jeździłem samochodem, taka moja była funkcja, zadania. W tym roku, tak jak obiecałem – pójdę. Po co pójdę? Bo mam intencję. I to jest zawsze warunek tych, którzy idą. Mam intencję, czy to dziękczynną, czy to błagalną i ta intencja jak ja zawsze powtarzałem, ona mnie niesie i ta intencja mnie mobilizuje, dlatego idę, bo mam po co. Dla mnie dzisiaj najtrudniejsze jest pytanie, które sobie stawiam, bardzo ludzkie – czy ja dojdę […] Byłby to wielki wstyd, gdyby kierownik nie doszedł.

Od lat w pielgrzymce bierze udział około 3,5 tysiąca osób. Od kilku miesięcznych bobasów, po 70 latków:

Ciągle podziwiam i podziwiałem tych w wózkach, rodzice, którzy pchają ten wózek, z całą rodziną idą małe dzieci. To najmłodsze kilka miesięcy ma. Ta odwaga tych rodziców – podziwiam to. Podziwiam też tą drugą skrajność – tych najstarszych. Pani Krystyna, która 52 raz pójdzie i ona idzie w tym roku. Mówi: Księże ja już trenuje, ja już chodzę na elektrownie o tych kijkach. To jest dla mnie niesamowite, że mamy taki przekrój ludzi.

Zapisy trwają do samego końca, czyli do porannej mszy 1 sierpnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021