Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po co posterunek policji w Świerklanach? [FOTO]

Facebook Twitter

Po 22 latach wraca do Świerklan posterunek policji. Pytanie po co, skoro przestępczość w gminie jest niewielka, a w sąsiednich Boguszowicach istniejący komisariat boryka się z problemami lokalowymi.

Posterunek policji kosztował ponad 1 milion złotych, z czego 650 tysięcy dała gmina. Placówka powstała w byłej siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Policji bliżej siebie chcieli mieszkańcy, a poza tym i tak musieliśmy wyremontować budynek – mówi wójt Świerklan Tomasz Pieczka:

To mieszkańcy stwierdzili na konsultacjach społecznych, według nich i mnie jest to zwiększenie bezpieczeństwa dla społeczności lokalnej, myślę, że będzie to dobre rozwiązanie. Gmina pomogła finansowo, ale na dzień dzisiejszy mamy priorytety, które musimy spełniać, bezpieczeństwo mieszkańców też jest najważniejsze. Był przewidywany remont OPS, było tam wszystko poniszczone, kanalizacyjne rury był do wymiany. De facto gmina i tak ten remont powinna zrobić i go zrobiła. A że nadarzyła się okazja, że policja zamieszka teraz u nas, to cieszymy się z tego niezmiernie.

Kierownikiem posterunku został aspirant sztabowy Marcina Friebe. Jak przyznaje, w gminie do tej pory interwencji było niewiele:

Jeżeli chodzi o gminę Świerklany, jest to teren bardzo bezpieczny. Mam nadzieję, że teraz będzie jeszcze bezpieczniej, będzie jeszcze szybsza reakcja. Przestępczość, która występuje w gminie Świerklany, to są sporadyczne pobicia, mieliśmy jedną bójkę, pobicie w ubiegłym roku, kilka zniszczeń mienia. Przestępstwa kryminalne były na granicy niespełna stu.

W posterunku policji w Świerklanach służbę pełnić będzie w nich służbę sześciu mundurowych: kierownik, dwóch dzielnicowych oraz trzech policjantów służby patrolowej. Przenieśliśmy ich z Rybnika Boguszowic – mówi Krzysztof Justyński Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach:

Tu jest sześć etatów, które są przeniesione m.in. z komisariatu w Boguszowicach, bowiem tam trochę pracy ubędzie z racji tego, że ta gmina będzie teraz obsługiwana w głównej mierze przez tych policjantów. Też i z komendy miejskiej policjanci zostali tutaj przekazani na stałe do pełnienia służby.
Radio90: Czyli mniejsza ilość policjantów będzie w Boguszowicach.
Niewiele, natomiast mniej obowiązków, mniej policjantów. Po prostu musimy racjonalnie zarządzać tym, co jest.
Radio 90: Uruchomienie tego posterunku to jest osłabienie Boguszowic?
Absolutnie, to jest tylko i wyłącznie zwiększenie wydajności i poprawienie czasu reakcji, ponieważ do tej pory policjanci zwykle tutaj przyjeżdżali z Boguszowic. Każde zgłoszenie będzie bezzwłocznie realizowane bez potrzeby pokonywania tej drogi.
Radio 90: Tych zgłoszeń było wiele?
Nie ma tutaj zbyt wielu zagrożeń, niemniej jednak to też nie chodzi o to, żeby cały czas patrzeć na interwencje. Policja sama w sobie jest potrzebna, żeby być. Ludzie chcą widzieć policjanta.

Jak dodaje szef śląskiej policji rybnicka dzielnica Boguszowice w przyszłości ma także mieć nowy komisariat:

Dodajmy, że w ręce stróżów prawa w Świerklanach trafił również nowy radiowóz. Uroczystość otwarcia nowego posterunku odbyła się z udziałem między innymi wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i parlamentarzystów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024