Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po ostatnim pożarze składowiska odpadów pod lupą Wojewody Śląskiego

Facebook Twitter

Składowiska odpadów - do kontroli. Po ostatnim wydarzeniach w Siemianowicach Śląskich, gdzie płonęło nielegalne składowisko, Wojewoda Śląski, postanowił sprawdzić co i gdzie jest składowane.

Składowiska odpadów

Składowiska odpadów pod lupą Wojewody Śląskiego

Po ostatnim groźnym pożarze w Siemianowicach Śląskich, postanowiono bliżej przyjrzeć się miejscom, w których składowane są odpady. W sumie na terenie województwa jest ich 120, z czego 44 uznane są za niebezpieczne:

Marek Wójcik: Służby są postawione w stan gotowości, dlatego, że rzeczywiście sprawdziłem, w jaki sposób służby są przygotowane do tych kwestii i straż pożarna ma przygotowane charakterystyki poszczególnych składowisk odpadów niebezpiecznych, policja realizuje różnego rodzaju działania prewencyjne związane z zabezpieczeniem tych składowisk, o których wiemy. Jeżeli chodzi o Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, to ta inspekcja – chciałbym zaznaczyć, że w tym roku nie stwierdziła żadnych nowych składowisk odpadów niebezpiecznych – natomiast również ciągle monitoruje sytuację.

Radio 90: Będzie więcej kontroli?

Marek Wójcik: Ja systematycznie odpytuje służby. Prosiłem również o zaktualizowanie straż pożarną np. charakterystyk składowisk po to, żeby w sytuacji, w której doszłoby do jakiegoś pożaru, żeby straż pożarna dysponowała informacjami dotyczącymi tego, jakie materiały były tam składowane, jakie są ewentualne zagrożenia, czy w okolicy nie ma cieków wodnych.

Na 27 maja zaplanowano posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, tematem będą nielegalne wysypiska odpadów:

Marek Wójcik: W związku z czym liczymy na to, że też wspólnie z samorządowcami będziemy mogli pochylić się nad tym, w jaki sposób ten problem rozwiązać.

Radio 90: Ile mamy takich punktów zapalnych?

Marek Wójcik: To zależy, w jaki sposób liczyć. Dlatego że generalnie składowisk odpadów na Śląsku jest około 120, natomiast takich składowisk, które są uznane za niebezpieczne, to jest około 44, to jest sporo, natomiast te 44 składowiska są rozpoznane, w miarę możliwości trwa również usuwanie tych składowisk.

A z wojewodą śląskim Markiem Wójcikiem rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj