Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po raz 10. posprzątali Rudę [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Weekend (26-28.04.) minął pod znakiem sprzątania rzeki Rudy. Około 200 osób przybyło do Rybnika-Stodół, aby stamtąd wyruszyć i zbierać śmieci, które ludzie wrzucają do rzeki.

Coroczna impreza każdego roku przyciąga całe rodziny, jest muzyka, grają zespoły na żywo, jest poczęstunek i zabawa.

Z okazji jubileuszu Radio 90 czynnie przyłączyło się do akcji. Zobaczcie, jak w kajaku poradził sobie Przemek Niedźwiecki:

Organizatorem happeningu jest Jacek Kluczniok z grupy Aktywni, jak zauważa, śmieci w rzece jest coraz mniej:

Śmieci jest faktycznie coraz mniej, natomiast one zawsze będą. Rzeka niesie i będzie niosła śmieci wpadające z rowów przydrożnych itd. Pocieszające jest to, że świadomość mieszkańców się poprawiła, tych śmieci dużych, gabarytowych jest coraz mniej. Mamy tylko drobne, małe śmieci, które wyciągamy z rzeki, nie wyciągamy już zderzaków samochodowych, elementów pralek itd. Zawsze mamy konkurs: kto wyłowi najciekawszą zdobycz z rzeki. W zeszłym roku była to kosiarka. 

Każdego roku uczestnicy Wielkiego Sprzątania Rzeki Rudy zbierają kilka busów pełnych śmieci. Dlaczego ludzie śmiecą?

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, ja też nie jestem w stanie tego zrozumieć i wytłumaczyć. Mamy w tej chwili segregację śmieci. Śmieci są odbierane przez służby komunalne, nie powinno być z tym problemu, a mimo wszystko śmieci się pojawiają w lasach, na obrzeżach lasów, trafiają również do rzeki. Najgorszą rzeczą, jaką spotykamy przy rzece, jest wysypywanie po remontach płytek z remontów łazienek, gruzu itd. To niestety jest przykre, że taki proceder się odbywa.  

Wydarzenie każdego roku wspierają prezydent Rybnika Piotr Kuczera i burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, który uważa, że wartość takich happenigów jest nieprzeceniona:

To jest edukujące. My musimy dbać o ten świat, który nas otacza i o tę wodę, która tutaj płynie- jest jej coraz mniej. Mamy już kwiecień i nadal żółte trawniki, więc musimy wiedzieć, co jest ważne. Ten kawałek wody, która nas bawi i żywi jest najważniejszy. Prócz tego jeszcze jest cała bioróżnorodność tego lasu, który mamy, którym się cieszymy. Jak najbardziej niech wszyscy tutaj się cieszą, po kolei wsiadając w ten kajak, oglądając z poziomu rzeki, jak ten świat może być piękny.

Pytaliśmy jednego z uczestników, uczestnika wszystkich 10. edycji wydarzenia, co trzeba zrobić, aby ludzi oduczyć śmiecenia:

Cały świat się głowi nad tym. Jak ja widzę gdzieś w telewizyjnych, ogólnoświatowych programach, że po morzu pływa wyspa śmieci. Uważam, że najgorszy wynalazek ludzkości to była butelka plastikowa pet, styropian i woreczki foliowe. Mentalność ludzka jest taka: wyrzucam, wpada do rzeki, nie widzę tego- nie ma! Proste, jak nie widzę, to tego nie ma… Niestety jest!  

Na 10. Wielkim Sprzątaniu Rzeki Rudy był nasz reporter Przemek Niedźwiecki. Zobaczcie naszą galerię zdjęć:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021