Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po spotkaniu gmin górniczych z wiceministrem Soboniem

Facebook Twitter

Przedstawiciele samorządów, branży górniczej i biznesu spotkali się w Rudzie Śląskiej z wiceministrem Arturem Soboniem. Przekazali najbardziej problematyczne kwestie i tematy związane z wygaszaniem górnictwa węgla kamiennego.

fot. jastrzebie.pl

Wśród tematów, które powinny być elementami umowy społecznej, znalazły się kwestie związane m.in. z likwidacją szkód górniczych, zabezpieczenia terenów pod ziemią oraz na powierzchni, likwidacja zwałów oraz zagospodarowywanie hałd i odpadów. Kolejne omawiane tematy dotyczyły wskazania liczby miejsc pracy traconych w poszczególnych kopalniach oraz określenia inwestycji strategicznych, dających gwarancję zatrudnienia młodym górnikom. Jednocześnie podniesiony został postulat dotyczący uproszczenia ścieżki realizacji inwestycji, głównie w zakresie planistycznym.

Przedstawiliśmy ministrowi zagadnienia dotyczące głównie, choć nie tylko, problemów samorządów gmin górniczych, nie tylko ze Śląska. Jednocześnie prześlemy oficjalny dokument do rządu, ponieważ dotyczy on wielu resortów. Poruszamy tam kwestie planistyczne, finansowe, majątkowe i społeczne. Niezależnie od tego będziemy pracować nad konkretnymi zapisami, z udziałem samorządu terytorialnego, gospodarczego, NGO i strony naukowej.

– komentuje prezydent Anna Hetman

Spotkanie podsumowano decyzją o przekazaniu przez stronę samorządową i reprezentantów sektora okołogórniczego oraz biznesu pełnej listy zagadnień problemowych dotyczących regionów górniczych wraz z ich dokładną charakterystyką, która zostanie poddana analizie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj