Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po wizycie reportera Radia 90 szkoła znalazła asystenta do pracy z uczniami z Ukrainy

Facebook Twitter

Po naszym wywiadzie Sportowa Szkoła Podstawowa z Radlina znalazła asystenta do pracy z uczniami z Ukrainy. Kilka miesięcy temu, tuż po wybuchu wojny odwiedziliśmy z mikrofonem szkołę w Radlinie, by sprawdzić jak radzą sobie w niej uczniowie zza wschodniej granicy. Placówka jako jedna z pierwszych w regionie, przyjęła do siebie uczniów uciekających przed wojną.

Szkoła Sportowa w Radlinie

W szkole wprowadzono dwujęzyczne tablice, a pierwsze rozmowy z uczniami odbywały się za pomocą tłumacza google. Dziś w kontaktach wspierają uczniów dwie asystentki z Ukrainy.

Jedna z nich znalazła pracę po reportażu w Radio 90

– zdradza Lucyna Weber dyrektor szkoły.

Lucyna Weber: Sytuacja jest niezywkła, bo mąż pani Uliany usłyszał w Radiu 90 jadąc do pracy pierwszy reportaż, po tym jak przyjęliśmy uczniów z Ukrainy. Zadzwonił do nas z pytaniem czy nie potrzebujemy pomocy, jakiegoś wolontariusza ponieważ jego żona pochodzi z Ukrainy, mówi bardzo dobrze po polsku i w tej chwili nie pracuje i może nam pomóc. Pani Uliana najpierw została naszą wolontariuszka a teraz pracuej jako asystent.

Lucyna Weber, dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej w Radlinie

Praca asystenta, jak mówi Uliana Dobrowolska polega przede wszystkim na pomocy uczniom z Ukrainy zrozumieć co mówi do nich nauczyciel.

Uliana Dobrowolska: Pracuję jako pomoc nauczyciela, tłumacze, jestem na każej lekcji (…) różne lekcje, w róznych klasach. Pomagam, spędzam z nimi czas, tłumaczę, by było porozumienie między rodzicami i szkołą. Tu jest dobrze, jesr dobra opieka.

Jak przyznaje dyrektor placówki, po kilku miesiącach nauki dzieci z Ukrainy zaaklimatyzowały się w szkole.

Lucyna Weber: Niejednokrotnie gdy ktoś patrzy z zwenątrz, to już nie zauważa które dziecko pochodzi z Ukrainy i jest kimś nowym w naszej społeczności. Większość z nich bardzo dobrze się odnalazła  i większość dobrze radzi sobie z językiem polskim w takiej codziennej komunikacji i nawiązała tutaj przyjaźń. Najwięcej dzieci mamy w klasie 1- 3.

Dziś w Sportowej Szkole Podstawowej z Radlina uczy się 20 uczniów z Ukrainy.

Sportowa Szkoła Podstawowa w Radlinie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023