Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pociąg retro z Wałaskiego Międzyrzecza do Cieszyna

Facebook Twitter

W taki sposób uczczona ma być 130. rocznica otwarcia linii kolejowej Kojetin – Cieszyn – Bielsko. Przejazd organizują České dráhy, a w ramach obchodów zostanie również otwarta wystawa na dworcu w Cieszynie.

Linia kolejowa nr 190 została otwarta 1 czerwca 1888 roku, w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej, jako część Kolei Miast Śląskich i Cieszyńskich. Prowadziła z Kojetina przez Wałaskie Międzyrzecze, Frydek, Cieszyn, Goleszów i Skoczów do Bielska. Po upadku Monarchii Austro-Węgierskiej i podziale Śląska Cieszyńskiego pomiędzy Polskę i Czechosłowację linia została podzielona na odcinki polskie i czechosłowackie, utworzono też posterunek graniczny na moście kolejowym. Po II wojnie światowej ruch pociągów pasażerskich został przywrócony 19 października 1945 roku, elektryfikację odcinka Skoczów-Goleszów zakończono w 1974 roku, odcinka Bielsko-Biała Główna-Skoczów w 1982 roku, rok później – odcinka Goleszów-Cieszyn. Odcinek Cieszyn-Cesky Tesin został zelektryfikowany w 1994 roku, inauguracja połączenia kolejowego Bielsko-Biała – Czeski Cieszyn miała miejsce 28 lutego 1995 roku i wtedy też przywrócono ruch międzynarodowy. 10 stycznia 2009 roku połączenie kolejowe Bielsko-Biała – Cieszyn zostało zawieszone. Ruch pociągów na trasie Cieszyn – Cesky Tesin – Cieszyn, po uprzednim zamknięciu 13 grudnia 2009 roku, został ponownie przywrócony po sześciu latach.

České dráhy zapraszają mieszkańców Cieszyna do skorzystania z atrakcji i wybrania się na jubileuszowy przejazd z Czeskiego Cieszyna do Frydka-Mistka. Bilet będzie można nabyć w trakcie wydarzenia. Dla zwiedzających będzie również dostępna wystawa na cieszyńskim dworcu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj