Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pociągiem w Beskidy dopiero z początkiem zimy? Trwają jeszcze prace na linii Goleszów – Wisła

Facebook Twitter

Koleją w Beskidy jednak jeszcze nie pojedziemy podczas nadchodzących wakacji. Mimo intensywnych prac na szlakach kolejowych, do Wisły z Górnego Śląska nie dojedziemy pociągiem. Na taką wycieczkę będzie trzeba jeszcze poczekać.

Po trzech latach i problemach związanych z remontem głównej drogi dojazdowej do Wisły ten sezon letni będzie pierwszym, kiedy bez utrudnień w postaci robót na drogach powinniśmy dojechać w góry. Wiele osób jednak czeka na chwilę, kiedy nie samochodem, a pociągiem dostanie się w Beskidy. Niestety trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Ten środek transportu jest niesamowicie nam potrzebny

– podkreśla burmistrz Wisły:

Tomasz Bujok: Ja mam nadzieję, że na sezon zimowy będziemy mogli wspólnie otwierać linię kolejową do Wisły. Przed rozpoczęciem rozbudowy linii kolejowej z roku na rok obserwowaliśmy prawie o 100% zwiększony ruch i zainteresowanie właśnie tą formą środka transportu. Tabor, który dzisiaj jest do dyspozycji i poziom świadczonych usług przez Koleje Śląskie jest na wysokim poziomie, wygoda, komfort jest niesamowicie wielka. (…)

Inwestycja kolejowa w Beskidy to potężna rewitalizacja całej linii

Od kilku miesięcy pociągi kursują już do Skoczowa, prace na odcinku w kierunku Cieszyna też niebawem powinny się zakończyć. Najdłużej poczekamy na otwarcie szlaku do Wisły. Mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP:

Katarzyna Głowacka: Polskie Kinie Kolejowe realizują zadanie jakim jest rewitalizacja linii kolejowych od Bronowa przez Bieniowiec, Skoczów, Goleszów do Cieszyna i Wisły Głębce, Zakres prac wymaga prowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej od Skoczowa do Wisły. Termin zakończenia prac i dopuszczenia do eksploatacji toru na odcinku Skoczów – Goleszów planowany jest na koniec czerwca. Szlak Goleszów – Cieszyn z uwagi na konieczność zmiany zabudowy drogi dojścia do peronu Cieszyn Uniwersytet oraz zabudowę dodatkowego sygnalizatora przy zejściu z peronu, zostanie otwarty do końca lipca. Na odcinku Goleszów – Wisła Głębce prace zakończą się z końcem września.

To, co już udało się zrealizować, jest imponujące, ale też wartość inwestycji nie jest mała. To 460 milionów złotych. Pasażerowie skorzystają z nowych przystanków. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp do pociągów dzięki przebudowie 23 peronów:

Katarzyna Głowacka: Efektem realizacji projektów będą krótsze podróże w Beskid Śląski, w około 1 godzinę i 40 minut pojedziemy z Katowic do Wisły Głębce. To jest o ponad pół godziny krócej niż przed inwestycją. Nowymi torami jeżdżą już pociągi od Bieniowca Chybia do Skoczowa i pasażerowie korzystają z nowego  przystanku Skoczów Bajerki. Budowany jest nowy przystanek Ustroń Brzegi.

Realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt obejmuje ponad 50 km torów oraz sieć trakcyjną. Zwiększy się też poziom bezpieczeństwa na ponad 80 przejazdach drogowych i przejściach dla pieszych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj