Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach. Dlaczego regularnie warto odwiedzać to miejsce? [materiał partnera]
Opactwo cystersów w Rudach to bez wątpienia miejsce weekendowych wycieczek dla wielu z nas. Można tu przyjechać rowerem, samochodem czy każdym innym środkiem lokomocji. Dobrze zagospodarowana infrastruktura sprawia, że ludzie z całego regionu, ale i z Polski czy zza granicy chętnie tu przyjeżdżają o każdej porze roku.
Radio 90: Dlaczego warto odwiedzić Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach?
Ks. Jan Rosiek: Warto odwiedzić dlatego, że Rudy są piękne, a myślę, że Rudy miały swą atrakcyjność już nawet XIII wieku skoro przybyli tutaj cystersi i szukając miejsca na lokalizację klasztoru, wybrali właśnie to miejsce. Już wtedy to musiało być dla nich atrakcyjne miejsce. Oczywiście odbywało się to w innych walorach, wtedy trafili do puszczy śląskiej, która pewnie też miała wtedy swoją atrakcyjność. Przekształcili nam ten teren, z którego możemy dzisiaj korzystać w wielu wymiarach. Przede wszystkim mamy bazylikę i sanktuarium, w którym czcimy Matkę Bożą Pokorną. Mamy obok opactwo, które na szczęście uzyskało nowy blask, nowe światło i nowe, współczesne otwarcie po odbudowie. Mamy otoczenie parkowe bezpośrednio przy pałacu i mamy oczywiście te kompleksy leśne i atrakcje turystyczne związane z korzystaniem z tych właśnie przestrzeni.
Radio 90: To miejsce jest mocno rekreacyjne.
Ks. Jan Rosiek: Rzeczywiście, dzisiaj jest to miejsce mocno rekreacyjne, kiedyś odczytywane było przed wiekami jako miejsce, gdzie modlili się i pracowali cystersi, zakonnicy, którzy też otwierali swoje furty i przede wszystkim przestrzeń tę kościelną – mówimy o dzisiejsze bazylice, o kościele gdzie był obraz Matki bożej- więc pielgrzymi przybywali z okolic. Świadectwem tego są kopie obrazu Matki Bożej, które znajdują się w Opawie, Pietrowicach Wielkich i wielu innych miejscach, gdzie widać te ślady obecności ludzi także w tym miejscu. Turystyka pielgrzymkowa już wtedy się odbywała. Teraz ta turystyka pielgrzymkowa jest połączona z taką rekreacyjno-sportową.
Radio 90: Jest to miejsce kultu religijnego, może też służyć kontemplacji, przemyśleniom czy wyciszeniu.
Ks. Jan Rosiek: Tego ludzie szukają i myślę, że w atmosferze tego naszego kościoła bardzo takiego surowego, przaśnego, takiego prawdziwego cysterskiego, ludzie odnajdują rzeczywiście spokój, ukojenie, ciszę. Jest tu możliwość wyciszenia się, wyjścia tego burzliwego świata, jest tu czas na modlitwę, przemyślenie swojego życia. Bez wątpienia pomaga też temu ta przestrzeń parkowa, gdzie można sobie usiąść na łonie natury, korzystać z piękna przyrody, ptaków, wyskakujących zwierząt. To wszystko tworzy taką miłą atmosferę odpoczynku i tego pewnie tutaj ludzie szukają, skoro w tak licznym gronie tutaj nas odwiedzają, szczególnie w weekendy i w czasie wolnym od pracy.
Radio 90: No właśnie, ludzie licznie odwiedzają opactwo w Rudach?
Ks. Jan Rosiek: Bardzo licznie, tu można połączyć różne wątki, można przyjechać na modlitwę, na obiad do cysterskiej restauracji można pójść do muzeum, które mamy otwarte. W jednym takim kompleksie możemy zrealizować wiele rzeczy. Najlepiej odwiedzić nas w sobotę czy niedzielę i samemu zobaczyć, jak bardzo te wszystkie trawniki są oblegane przez turystów, którzy piknikują tutaj i korzystają z tego miejsca.
Radio 90: Warto tutaj przyjechać o każdej porze roku.
Ks. Jan Rosiek: Zgadza się, to jest kolejny atut tego miejsca, że właściwie każda pora roku jest tutaj piękna, ma swoje otwarcie. Tutaj nie mamy sezonowości. Tutaj staraliśmy się tak zbudować model całego funkcjonowania tego obiektu, żeby on był całoroczny, żeby nie trzeba było czekać całą zimę na turystów od wiosny, tylko rzeczywiście staramy się cały rok uzupełnić różnymi atrakcjami, różnymi wydarzeniami, które wychodzą naprzeciw społeczeństwu.
Radio 90: Kapłani oraz pracownicy tego miejsca dbają także o atrakcje, imprezy towarzyszące, które tutaj się odbywają.
Ks. Jan Rosiek: Organizujemy wydarzenia kulturalne związane z duchem. Bardzo cenną naszą inicjatywą jest festiwal pt. Muzyka w Starym Opactwie, który już organizujemy od 25 lat. Jest to wydarzenie o randze międzynarodowej. Ta sfera ducha opiera się na obcowaniu ze sztuką, muzyką. Organizujemy liczne wystawy w naszej galerii, koncerty kameralne, różne wydarzenia plenerowe, plenery malarskie.
Radio 90: Klasztor na co dzień jest otwarty?
Ks. Jan Rosiek: Tak, ma taką zasadę, że jest otwarty, pełni trochę inną funkcję niż prawdziwy klasztor. My nawiązujemy tutaj do tradycji klasztornej i to sobie cenimy i podkreślamy, ale on jest w takiej nowej formule otwarty dla społeczności. Nad wejściem głównym do opactwa jest herb naszego biskupa seniora, biskupa Wieczorka, który się starał, żeby został odbudowany. W tym herbie są bardzo zawarte ważne słowa „servire populis”, czyli „służyć ludowi”. Ten obiekt służy ludowi we wszystkich możliwych przestrzeniach.
Radio 90: Powiedzmy kilka słów o samej świątyni, warto ją odwiedzić?
Ks. Jan Rosiek: Trzeba nawet odwiedzić, myślę, że lokalny patriotyzm jest tutaj wskazany, wymaga od Ślązaków, żeby takie miejsca odwiedzali, bo to są właściwie korzenie Górnego Śląska. Tak naprawdę tutaj od średniowiecza działy się rzeczy, które dały kierunek rozwoju całemu życiu śląskiemu i to w wymiarze tym kulturowym, duchowym, religijnym, ale też gospodarczym. Pamiętajmy, że były tutaj rudy żelaza, które cystersi uczyli przetwarzać. Sama świątynie jest o tyle cenna – jeśli chodzi o architekturę – bo wywodzi się w swoich korzeniach od czasów romańskich, mamy tę przestrzeń bardzo czytelną, gotycką. Mamy też chociaż w cząstkowo zachowane części barokowe po pożarze wznieconym przez armię czerwoną w czasie wojny. Rzeczywiście mamy piękną ekspozycję historii architektury.
Radio 90: W pobliżu jest przepiękny park, w którym można zobaczyć ciekawe gatunki roślin.
Ks. Jan Rosiek: Dzisiaj staramy się odbudować te przestrzenie parkowe, żeby miały walor wypoczynkowy, rekreacyjny, pamiętajmy, że przez wiele lat ten teren był bez gospodarza, był zaniedbany. Zmierzamy do tego, żeby nastąpiło takie odnowienie tego zespołu parkowego. Mamy w parku cenne gatunki roślin, które kiedyś książę pan zlecił swoim robotnikom, żeby tutaj zaistniały. To było na pewno wydarzenie niesamowite, kiedy książę wymyślił sobie jakiś gatunek z Alaski, Syberii, a ogrodnicy musieli się mocno poskrobać po głowie, żeby to tutaj zaistniało, wyrosło i nas dzisiaj cieszyło. Żebyśmy mogli korzystać z tych obrazów drzewami malowane. W każdej odsłonie, o każdej porze roku są tutaj piękne widoki.
Radio 90: Dziękuję za rozmowę.
Ks. Jan Rosiek: Dziękuję i zapraszam do nas.
Wirtualny spacer po Opactwie Cystersów w Rudach: TUTAJ. Atrakcje Krainy Górnej Odry w jednym miejscu: TUTAJ.
Wspólnie z Krainą Górnej Odry przypominamy o trwającej zabawie. Wystarczy odebrać lub pobrać z Internetu książeczkę turysty, odwiedzić 5 atrakcji turystycznych lub 1 obiekt noclegowy na co najmniej jedną noc, zebrać pieczątki i odebrać voucher na spływ w jednym z punktów informacji turystycznej.
Co trzeba zrobić?
- Odebrać lub pobrać książeczkę turysty (dostępna na stronie krainagornejodry.travel)
- Zebrać pieczątki w wymienionych atrakcjach turystycznych lub jednym obiekcie noclegowym
- Odebrać voucher w jednym z Punktów Informacji Turystycznej:
- Regionalny Punkt Informacji Krainy Górnej Odry Halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego, 44-200 Rybnik),
- Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu (ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz),
- Punkt Informacji Turystycznej w Wodzisławiu Śląskim (ul. Styczyńskiego 2, 44-300 Wodzisław Śląski),
- Punkt Informacji Turystycznej w Żorach (ul. Muzealna 1/2, 44-240 Żory).
Lista atrakcji, które biorą udział w akcji:
- Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach
- Park Linowy Stacyjkowo
- Zamek Piastowski w Raciborzu
- Muzeum Miejskie w Żorach
- Muzeum Ognia w Żorach
- FlyPark Radlin
- Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”
- Wrotka Music Caffe Club
- Mobilna wypożyczalnia kajaków Pagajos
- Przystań Kajakowo-Rowerowa Aktywni
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu
- Centrum Sportów Wodnych BIG BLUE
- Kajakomania – spływy kajakowe Rudą
- Ośrodek rekreacyjny „Balaton”
- Twinpigs – Amerykański Park Rozrywki
…oraz wszystkie obiekty noclegowe na terenie Krainy!
Gdzie wykorzystać voucher?
- Przystań Kajakowo-Rowerowa Aktywni, ul. ks. Emila Szramka 11, 44-292 Rybnik, www.aktywni.net.pl, tel. 692 458 188
- Spływy kajakowe Pagajos, www.pagajos.pl, tel. 577 743 410
Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudac na filmach wykonanych przez Śląską Organizację Turystyczną.
Zobacz jak wygląda opactwo cystersów zimą, byliśmy tam z naszym radiowym dronem.
Czytaj także:
- Przyjeżdżają tu turyści z Argentyny, Meksyku czy Tajlandii. Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza w swoje mury
- Ta atrakcja jest dla każdego! Wycieczka kajakiem malowniczą rzeką Rudą
- Wystartował Festiwal Górnej Odry. Co słychać w plenerowym studiu Radia 90? [WIDEO,FOTO]