Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pod koniec tygodnia ma ruszyć szpital tymczasowy w Katowicach

Facebook Twitter

Z końcem tego tygodnia tymczasowy szpital jaki powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Ma on powstawać w systemie modułowym, docelowo będzie tam 500 miejsc dla chorych na koronawirusa.

www.facebook.com/JWieczorekPL/

Jesteśmy praktycznie gotowi na przyjęcie pacjentów

– zapewnia Piotr Grazda dyrektor MSWiA w Katowicach:

W tej chwili jesteśmy gotowi do uruchomienia szpitala, muszą skończyć się wszystkie niezbędne prace techniczne. Wyposażamy szpital w sprzęt medyczny, ten sprzęt cały czas do nas zjeżdża.

W szpitalu tymczasowym chcemy kompleksowo leczyć pacjentów w kilku oddziałach

– podkreśla profesor Włodzimierz Mazur:

Poczynając od najważniejszego ciała, czyli anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, gdzie będą trafiali pacjenci najciężej chorzy, zabezpieczenie pulmunologiczne, bo duża liczba pacjentów, to właśnie pacjenci potrzebujący takiej pomocy. Będzie oddział kardiologiczny, w odniesieniu do tych pacjentów z chorobami współistniejącymi, którzy mogą doświadczyć pogorszenia wydolności oddechowej i może się ujawnić problem kardiologiczny. Będzie możliwość zabezpieczenia nefrologicznego pacjentów, będzie również zabezpieczenie od strony tlenoterapii i ewentualnych powikłań. Mamy takie kompleksowe podejście.

Co najważniejsze, udało się skompletować personel, który będzie mógł zaopiekować się pierwszymi pacjentami. Podpisano umowy z 40 lekarzami i 100 pielęgniarkami. Mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek:

Ten personel szczęśliwie dało się skompletować. My musimy być gotowi, aby w województwie śląskim absolutnie dla żadnego pacjenta covidowego, jak i niezarażonego koronawirusem nie zabrakło miejsca w szpitalach, nie zabrakło miejsca w systemie opieki zdrowotnej. Tak, abyśmy mieli to poczucie bezpieczeństwa realistyczne, a nie tylko hipotetyczne. (…)

Do pracy w szpitalu tymczasowym w Katowicach cały czas poszukiwany jest personel.

W województwie śląskim mają funkcjonować trzy takie lecznice. W Katowicach, na lotnisku w Pyrzowicach oraz w Ustroniu. Pierwszy z nich w MCK ma zostać uruchomiony jeszcze w listopadzie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022