StartWiadomości Wiadomości dnia

Pod latarnią najciemniej…czyli kradzież piasku pod oknami komendy

Do przestępstwa miało dojść, pomimo bezpośredniego sąsiedztwa komendy powiatowej policji.

Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku albowiem, tenże urząd i jego funkcjonariusze mieli utrudniony dostęp, posiadając jakieś własne informację na ten temat, że tam prawdopodobnie prowadzona jest eksploatacja nielegalna kruszyw i piasku. Wieczysty użytkownik tego gruntu utrudniał dostęp tym funkcjonariuszom publicznym, którzy w oparciu o analizę zdjęć satelitarnych umieszczonych na Geoportalu, jak również Google Map, ujawnili z roku na rok, że następuje degradacja środowiska naturalnego, zmienia się struktura roślinności, która mogłaby sugerować, że w tym miejscu dochodzi do nielegalnego eksploatowania odkrywkowego złóż piasku.

– relacjonuje prokurator rejonowy w Wodzisławiu, Marcin Felsztyński. Z dokumentów zabezpieczonych przez policjantów wynika, że osoba, która dzierżawiła teren sprzedała więcej piasku niż kupiła. Badany jest czas od 1 sierpnia 2013 roku do końca 2017. Zarzuty usłyszało dwóch mężczyzn: ojciec i syn:

Przedmiotem postępowania, jest kruszywo co najmniej o wartości 7016 tys. zł oraz nieodprowadzona opłata eksploatacyjna w kwocie co najmniej 465 tys. zł. Są to kwoty wstępne. Będą dodatkowo weryfikowane badaniami geologicznymi, te pozwolą na ujawnienie całości procederu prowadzonego przez te osoby.

Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych w postaci poręczenia majątkowego. Na tę decyzję podejrzani złożyli zażalenia.

Zostaw komentarz