Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pod Raciborzem rolnik odkrył groby sprzed 4 tysięcy lat! Co dalej z wykopaliskiem?

Facebook Twitter

Wykopane kości są badane przez antropologa, a kolejne prace zaplanowano na jesień, po zakończeniu prac rolniczych. W Radiu 90 teraz o niesamowitym odkryciu, jakiego dokonał przypadkiem jeden z rolników pod Raciborzem. W trakcie prac w polu natrafił na trzy groby sprzed 4 tysięcy lat.

Fot. muzeum-raciborz.pl

Szczątki znajdowały się bardzo płytko, pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu:

Romuald Turakiewicz: One są przekazywane do antropologa, antropolog określa wtedy wiek zmarłego, płeć tego zmarłego, jeżeli są dobrze zachowane kości, to czasami choroby, na jakie chorował, można określić dietę… Dosyć dużo jest tych możliwości, te które teraz wykopaliśmy- bo to jest sprawa bardzo świeża- to procedura która trwa kilka miesięcy. Zabytki po opracowaniu trafiają do nas, do naszego muzeum, będą na wystawie na pewno pokazywane a wyniki badań będą publikowane.

-mówi Romuald Turakiewicz, archeolog z Muzeum w Raciborzu. Do tej pory odkryto trzy szkielety w jednej jamie: może to być grób zbiorowy, pochówek rodzinny, może nawet ofiarny. Archeolodzy nie mają wątpliwości, że to część cmentarza:

Romuald Turakiewicz: To jest na 100% cmentarzysko, jeden grób jest obok drugiego, tym bardziej, że w 2012 roku też w niewielkiej odległości odnaleziono kości ludzkie, też na tym polu. To się nam wszystko układa i mamy pewność. Będziemy się zwracali o środki na te badania, bo potrzebujemy pewnej kwoty, by wprowadzić tam trochę sprzętu ciężkiego, mieć trochę ludzi zatrudnionych, żeby z większym rozmachem to miejsce przebadać.

W trakcie już przeprowadzonych badań wokół grobu odnaleziono również liczne fragmenty ceramiki pradziejowej, a także fragment kamiennej siekierki.

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie w okolicach Raciborza odkrywanych jest też wiele niewybuchów z czasów II wojny światowej:

Romuald Turakiewicz: No tak, jakoś przy tych pracach ziemnych teraz dużo się takich odkryć pojawiło. Tu przechodził front w czasie II wojny światowej, w 1945 roku, więc to nie jest zaskakujące, choć faktycznie skala tych odkryć ostatnio jest duża. Orka jest na polach coraz głębsza, więc to się będzie zdarzało jeszcze wiele lat.

Teren, jaki archeolodzy chcieliby zbadać jesienią jest dość duży, mający średnicę kilkuset metrów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj