Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podając się za pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych, wyłudzają ważne informacje

Facebook Twitter

Ich przekazanie finalnie może narazić nas na utratę pieniędzy. Jak słyszymy od urzędników tej instytucji pojawiły się sygnały o telefonach od osób podających się za inspektorów, którzy proszą o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. danych osobowych. To jest ewidentne wyłudzenie danych.

fot.pixabay.com

Sposób działania jest niemal w każdym zgłoszonym przypadku taki sam. Oszuści w rozmowie telefonicznej podają się za inspektora Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Następnie prowadzą rozmowę w taki sposób, aby pozyskać od osoby, do której dzwonią, jak najwięcej szczegółowych informacji na temat sytuacji finansowej czy prowadzonych spraw. Oszuści dzwonią z numeru telefonu wskazującego na Urząd Ochrony Danych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu narzędzi, które pozwalają podszywać się pod dowolny numer telefonu. Nie jest to jednak związane z jakimkolwiek przełamaniem systemów bezpieczeństwa. Podkreślmy – pracownicy Urzędu nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbierają w ten sposób informacji o sprawach. Nie dzwonią też do przypadkowych osób.

Za każdym razem, kiedy przeprowadzana rozmowa wzbudza nasze wątpliwości, nie należy udzielać informacji, o które prosi osoba dzwoniąca. W takiej sytuacji należy natychmiast zakończyć rozmowę. Udostępnianie danych na odległość obarczone jest ryzykiem, brakiem pewności co do tego komu faktycznie dane są przekazane. Jeżeli z jakichś powodów musimy przekazywać dane podczas rozmowy telefonicznej, to najpierw zweryfikujmy kontakt, np. oddzwaniając i sprawdzając, czy dany numer i osoba faktycznie reprezentuje podmiot, na który się powołała.

Jednocześnie UODO informuje, że sprawa została zgłoszona do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie. W związku z tym, wszelkie próby wyłudzenia danych osobowych trzeba zgłaszać do właśnie do niej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023