Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podczas lekcji uczniowie siedzą na piłkach. Wszystko w trosce o ich zdrowie

Facebook Twitter

Zamiast na krzesełkach, siedzą na piłkach. Taką formę korekcji wad postawy zastosowano u pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej numer 16 w Jastrzębiu.

Kolorowe piłki zamiast krzesełek? To nie żart! Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej numer 16 w Jastrzębiu przy swoich biurkach w klasie mają do dyspozycji dwa rodzaje siedzisk:

Siedzimy na razie od tygodnia, więc na razie dawkujemy to siedzenie, żeby to nie było za częste, ale radzą sobie. Oczywiście, że ich trochę kusi, żeby skakać, na początku jak piłki dostają, to poskaczą, ale później już jest w porządku. Nie mogą siedzieć cały dzień, te cztery godziny, dlatego zmieniamy. Kiedy piszą literki, to jest im trochę trudniej, ale teraz już sobie całkiem dobrze z tym radzą.

Radio 90: I widzi pani, że to skutkuje, że dzieci rzeczywiście się prostują?

Tak, prostują się. To jest, moim zdaniem, skuteczna metoda.

Radio 90: To są takie specjalne piłki, prawda?

Tak, one mają takie cztery nóżki, one są podparte o podłogę i tak dzieci siedzą.

– mówi Janina Strzelecka, wychowawczyni klasy 1a. Dzieciom nowy pomysł bardzo się podoba:

– usłyszała Monika Sokołowska. Dyrektorka szkoły, Barbara Masłowska dodaje, że decyzja o zakupie piłek została podjęta po konsultacjach z lekarzami:

Badania przesiewowe, które prowadzili lekarze, wykazały, że mało które dziecko jest zdrowe, jeżeli chodzi o układ narządu ruchu. Czasami jest to tylko płaskostopie, ale tu też prawidłowa postawa ciała u znacznej części naszych uczniów pozostawia wiele do życzenia. Więc może, żeby wspomóc rodziców w ten sposób, żeby jednak dzieci bardziej dbały o tą prawidłową postawę. Dzieci, które siedzą na piłkach muszą bardziej uważać na to, jak siedzą, muszą się skupić na tym, jak siedzą, więc nie ma huśtania się, odwracania, muszą dbać o prawidłową postawę. Nie da się krzywo siedzieć na piłce.

Dodajmy, że Szkoła Podstawowa numer 16 nie jest jedyną w Jastrzębiu, w której pierwszoklasiści siedzą na piłkach, podobnie jest w SP numer 1.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj