Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podleśny w Radiu 90: Wierzę w szczęśliwy finał rozbiórki hałdy

Facebook Twitter

"Przed nami intensywna rozbiórka hałdy w Radlinie" - informuje firma, która zajmuję się jej rozbiórką i wysyła pismo do Urzędu Miasta. Ten informuje mieszkańców o planowanych pracach, a my pytamy władze - co może grozić mieszkańcom?

Porannym gościem Radia 90 był Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina:

Hałda była nasypywana latami, w taki sposób, że dzisiaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki materiał tam jest w środku. Kilkanaście lat trwa rozbiórka, a firma tylko poinformowała o tym, że przystępuje do rozbierania zapożarowania o temperaturze 300-400 stopni i mogą wystąpić okresowo większe pylenia. Trasa wyjazdu samochodów, które będą wywoziły części hałdy, na szczęście nie biegnie przez centrum miasta. Jednak z Pszowskiej hałdy notujemy ostatnio większy ruch przez miasto niż z Marcela. Trasa przejazdu biegnie drogą mułową, do DK78.

Nie wiadomo kiedy ma rozpocząć się wydobywanie gorącego materiału z hałdy, wiadomo natomiast, że intensywna rozbiórka ma potrwać do końca roku. Ale to nie jedyne zmartwienie władz Radlina. Drugim problemem jest eksploatacja górnicza kopalni Rydułtowy i Marcel. W ostatnim czasie mieszkańcy są świadkami coraz częstszych wstrząsów górniczych. W czwartek (24.05.) odbyło się spotkanie władz Polskiej Grupy Górniczej z mieszkańcami Radlina. Przyszło około 30 osób, dla większości najważniejsza była sprawa szkód górniczych:

Ostatnio mieszkańcy borykają się z problemem egzekwowania odszkodowań, czy napraw za szkody, które występują w ich nieruchomościach. Odpowiedzialnością obarczają prowadzoną eksploatację, jeżeli jest oddalona od ich domów, to mieszkańcy twierdzą, że te wpływy idą o wiele szerzej, niż to pokazuje kopalnia. Natomiast kopalnia pokazuje wyliczenia, pokazuje mapy, z których wynika, że tych wpływów nie powinno być. Ja jestem mieszkańcem Radlina, również dotkniętym wpływami eksploatacji górniczej. Z doświadczenia wiem, że te wpływy swoim obszarem oddziaływania mogą czasem zaskakiwać, mogą być szersze niż się to czasem może wydawać.

Cała rozmowa ze Zbigniewem Podleśnym zastępcą burmistrza Radlina:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj