Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podleśny w Radiu 90: Wykluczenie miast z programu STOP SMOG nie ma sensu

Facebook Twitter

Radlin, Pszów i Rydułtowy wykluczone z rządowego programu Stop Smog. Miasta nie mogą liczyć na pieniądze, bo choć liczą poniżej 100 tysięcy mieszkańców i mają fatalne powietrze to nie posiadają na swoim terenie stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. A tylko dane z tych stacji pozwalają na znalezienie się na liście najbardziej zanieczyszczonych miejscowości Światowej Organizacji Zdrowia.

Takie rozwiązanie nie ma sensu – przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina:

Nasz region charakteryzuje się tym, że wykluczenie jakiegokolwiek miasta, dużego czy małego, nie ma sensu. Dlatego, że zanieczyszczenie, jakie powstaje w jednym miejscu, przemieszcza się w inne miejsce. Wszyscy się składamy na tę sytuację z jakością powietrza, jaką mamy dzisiaj. Mam nadzieję, że skoro rząd powiedział, że to jest pilotażowy program, że po pilotażu, po zebraniu informacji, dojdzie do zmiany i znikną białe plamy w tym programie na terenie Śląska.

Tymczasem zdaniem Jarosława Wieczorka Wojewody Śląskiego brak stacji WIOŚ w małych miejscowościach to wina samorządów:

Można zadawać to pytanie wyłącznie do samorządów, do wójtów, burmistrzów i prezydentów: dlaczego nie zadbali, by te pomiary powietrza były profesjonalne. Znam przypadki, że raczej unikano tego, by pokazywać, że w naszej gminie jest nieczyste powietrze, a dziś mają pretensje w drugą stronę. Nie, mamy dziś katalog, Światowa Organizacja Zdrowia wskazała 33 gminy, z tych 33 gmin wskazaliśmy 22, którym kilkaset milionów złotych, będziemy mogli w programie rządowym wdrożyć i zagospodarować.

Uruchamianie stacji WIOŚ w każdej miejscowości jest niemożliwe- odpowiada na zarzuty wojewody, burmistrz Podleśny:

Trudno sobie wyobrazić, żeby w każdej gminie na terenie Polski, stała stacja WIOŚ, to jest niemożliwe. Stacje mają charakter sieciowy, jest jedna w Wodzisławiu, jest jedna w Rybniku. Trudno przypuszczać, żeby między Wodzisławiem a Rybnikiem akurat było świeże powietrze, czyste, skoro w tych dwóch miastach powietrze jest poniżej wszelkiej krytyki. Mamy stację z takiego programu Airly i stamtąd mamy informację (…). 

Władze Radlina wystąpiły o zmianę w programie STOP SMOG, by nie wykluczać miast, które nie mają stacji WIOŚ i tzw. dużych miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Posłuchaj całej rozmowy z porannym gościem Radia 90 Zbigniewem Podleśnym:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj