Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podpalony dąb w Rudach. Leśnicy w najbliższym czasie przeprowadzą badania

Facebook Twitter

"Nie mamy jeszcze szczegółowych badań, te rozpoczną się za kilka tygodni, ale mamy nadzieję, że dąb nie ucierpiał za mocno" – mówi Roman Suska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Chodzi o podpalony dąb, któremu ktoś w ubiegłym roku chciał zaszkodzić.

podpalony dąb

Podpalony Dąb z Rud czeka na specjalistyczne badanie

Dąb szypułkowy „Cysters” – jedno z najstarszych i najokazalszych drzew na Górnym Śląsku, rosnące w parku otaczającym zespół klasztorno-pałacowy dawnego opactwa cystersów w Rudach w połowie października zostało podpalone. Ogień szybko ugaszono, drzewo przezimowało, ale ciągle nie wiadomo, jaki jest jego stan.

Roman Suska: Obrażenia w ocenie takiej wizualnej nie są znaczące. Niemniej jednak, żeby właściwie ocenić stan zdrowia tego pięknego, zabytkowego drzewa, musimy prowadzić specjalistyczne badanie. Jesteśmy na ostatnim etapie wyboru i zakończenia tych procedur. Sam dąb jest gatunkiem, który wypuszcza liście bardzo późno, więc na razie go obserwujemy. Nic się z nim na razie złego nie dzieje, choć na pewną ocenę trzeba jeszcze trochę zaczekać.

– mówił Roman Suska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

podpalony dąb

Roman Suska rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie

Drzewo, które od pięciu wieków rośnie w Rudach, najprawdopodobniej przejdzie badanie specjalnym tomografem. Mimo wyznaczenia nagrody za wskazanie sprawcy podpalenia, ten ciągle nie jest znany.

podpalony dąb

fot. FB/Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Dąb 'Konrad’ z Leszczyn – jak wygląda? Zobacz film

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj