Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podpisano umowę na remont ulicy 1 Maja w Mszanie

Facebook Twitter

Prawie 22 miliony 700 tysięcy złotych. To kwota, za jaką ma zostać wyremontowana ulica 1 Maja w Mszanie. W Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu podpisano umowę z wykonawcą.

Podpisano umowę na remont ulicy 1 Maja w Mszanie

Podpisano umowę na remont ulicy 1 Maja w Mszanie

Inwestycja będzie realizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”, po raz pierwszy w powiecie wodzisławskim:

Tomasz Wójcik: Po raz pierwszy jest to duże zadanie, ale uczestniczyliśmy już wcześniej w podobnych projektach jako konsylium i myślę, że będzie wszystko w porządku. Sprawa polega na tym, żeby nie tracić czasu już na projektowanie. Jest to przyjęte dla jednej firmy, która przygotowuje dokumentację projektową i potem realizuje. To zadanie, które będzie wspólnie zaprojektowane. My jako Powiatowy Zarząd Dróg przygotowaliśmy plan funkcjonalno-użytkowy, bo takie są procedury, formuły „Zaprojektuj i Wybuduj” i na podstawie tego planu funkcjonalno-użytkowego wykonawca opracuje dokumentację przebudowy pod pozwolenie na budowę. Ujmując wszystkie nasze zalecenia, w tym przyjmując rozwiązania techniczne.

– wyjaśnia Tomasz Wójcik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Wodzisławiu.

Na remont czeka odcinek ponad 2 kilometrów

– mówi Krzysztof Wrazidło z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Raciborzu, firmy, która wygrała przetarg na tę inwestycję.

Krzysztof Wrazidło: Od skrzyżowania z ulicą Turską bodajże do praktycznie wiaduktu nad autostradą. Prace będą obejmowały wykonanie dokumentacji projektowej, łącznie z odwodnieniem drogi. Później realizację inwestycji, czyli wymianę wszystkich warstw konstrukcyjnych, odwodnienia, budowa nowych chodników i nowej nawierzchni bitumicznej. Rok czasu nam zejdzie na projektowanie. Nawiązaliśmy kontakt z doświadczonym projektantem i jestem przekonany, że sobie poradzimy z zadaniem tak jak trzeba. Nie jest to prosty temat, jeśli chodzi o sprawy projektowe i ten termin realizacji będzie w dużej mierze determinował termin zakończenia prac projektowych.

Jakich utrudnień mogą spodziewać się kierowcy?

Krzysztof Wrazidło: Będziemy się starali, żeby jak zawsze zminimalizować. Dojazd do posesji będzie musiał być utrzymany. Jest to odcinek, który można w części zamknąć i w tym kierunku będziemy chcieli pójść. Natomiast najprawdopodobniej większość prac będzie prowadzona na tzw. wahadle.

Na remont 1 Maja mieszkańcy Mszany czekają od 10 lat

– zaznacza wójt gminy, Mirosław Szymanek.

Mirosław Szymanek: Jest to wyczekiwana inwestycja. Droga jest bardzo zniszczona, ponieważ podczas budowy autostrady samochody dowoziły tutaj kruszywo. Praktycznie ta droga była wykorzystywana, podczas również przebudowy drogi wojewódzkiej były przeprowadzone objazdy tą drogą, więc droga jest już bardzo zniszczona. Jest to droga w centrum naszej miejscowości, w centrum gminy o gęstej zabudowie, więc droga jest cały czas użytkowana.

Na wykonanie projektu i remont firma ma 3 lata. Ulica 1 Maja powinna być gotowa najpóźniej do końca września 2026 roku. Na to zadanie powiat wodzisławski otrzymał dofinansowanie z Polskiego Ładu w kwocie prawie 19 milionów złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj