Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podróżuj z Ignacym: Industrialna Pętla Terenowa

Facebook Twitter

Kolejna wycieczka w ramach Roku Początków Górnictwa Węglowego na ziemi rybnickiej odbędzie się w sobotę 19 marca. Jej uczestnicy przejdą z przewodnikiem Industrialną Pętlę Terenową w poszukiwaniu górniczych pozostałości po dawnej kopalni „Szczęście Beaty” w Niewiadomiu.

Wycieczka organizowana przez Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku to ekspedycja o wymiarze prawie że archeologicznym. Ma na celu odkryć ukryte skarby lasu beatckiego. Skrywa on szyby i wyrobiska dawnej kopalni „Szczęście Beaty” założonej w 1856 roku, kiedy to Franz Strahler z Krzyżanowic, właściciel dóbr rycerskich w Niewiadomiu Dolnym, rozpoczął budowę kopalni „Beatensglück”. Nadanie górnicze znajdowało się na terenie gmin Dolny oraz Górny Niewiadom i sięgało do Radoszów Dolnych. Kopalnia „Szczęście Beaty” została unieruchomiona w lutym 1919 roku.

Wycieczka bazować będzie na tzw. Industrialnej Pętli Terenowej. Poprowadzi ją Andrzej Adamczyk. UWAGA! Uczestników wycieczki czeka trwający ponad 2 godziny spacer na liczącej sobie 6 kilometrów trasie. Prosimy o zapisy wyłącznie osoby czujące się na siłach, by fizycznie sprostać wyzwaniu!

Harmonogram wycieczki:

10.30 – odjazd z przystanku obok byłego PKS w Rybniku (przy Biedronce, ul. 3 Maja 31)
11.00 – zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy
12.00 – wyjazd na początek Pętli, przejście trasy z przewodnikiem
15.00 – barszcz z krokietem w Restauracji Leśna Ostoja
16.00 – koniec wycieczki, odjazd busa na teren Zabytkowej Kopalni Ignacy oraz do centrum Rybnika

Bilety:

  • 40 zł osoby dorosłe
  • 20 zł do 18 roku życia

W cenie biletów ubezpieczenie, przejazdy busem oraz barszcz z krokietem w Restauracji Leśna Ostoja.

Zapisy i informacje:

Poprowadzona Industrialną Pętlą Terenową trasa odkrywa przed nami industrialne dziedzictwo Rybnika zapisane w miejscach i budynkach znajdujących się pośród leśnych kompleksów dzielnicy Niewiadom. Pozwala przenieść się w czasy świetności przemysłowej dzielnicy i ocalić od zapomnienia dzieje nieistniejącej już kopalni „Szczęście Beaty”. Na szlaku znajdziemy wiele miejsc z interesującą historią, które odegrały ważną rolę w rozwoju dzielnicy.

fot. Podróże Hani

Andrzej Adamczyk

Znawca oraz pasjonat historii górnictwa okolic Rybnika. Autor m.in. monografii o kopalniach „ Charlotte” w Rydułtowach oraz „Ignacy – Hoym” w Rybniku oraz książki „Dzieje górnictwa w Orzeszu”. Jest także autorem trzech rozdziałów (Reden, Szczęście Beaty i Fryderyk) w książce „Jak umierały kopalnie”. Pan Andrzej odkryje przed uczestnikami wycieczki ukryty wymiar dzielnicy Niewiadom. Jego pasja poszukiwawcza, stalowy charakter i szeroko rozumiana niezależność, pozwalają nam widzieć w nim lokalną wersję Indiany Jonesa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj