Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podwójnie złota pływaczka z Cieszyna

Facebook Twitter

W basenie, czuje się jak ryba w wodzie – Kinga Iwańska, niepełnosprawna pływaczka z Cieszyna, podczas XV Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych zdobyła dwa złote medale.

Jeden za zwycięstwo w pływaniu na 100 metrów w stylu klasycznym, drugi w stylu zmiennym. Impreza odbywała się Abu Dhabi i zgromadziła przedstawicieli z całego świata. – Bardzo było ciężko, ale wrażenia niesamowite – przyznaje multimedalistka w Rozmowie z Radiem 90.

Bardzo ciężko było. Poczułam trochę stres oczywiście przed tymi zawodami, ale potem było już luźno. Poczułam się jak ryba w wodzie i wygrałam te dwa złote medale, a wcześniej w Los Angeles srebro i dwa brązowe.

Radio90: Pływanie jest twoją pasją. Jak długo trenujesz?

Od drugiego roku życia.

Radio90: Olimpiada odbyła się bardzo daleko, jak wspominasz całą atmosferę tych zawodów?

Wspominam bardzo. Chciałabym jeszcze raz tam wrócić. Tam było tak pięknie.

Radio90: Co Ciebie najbardziej zaskoczyło?

Ten upał, gorąco, baseny różne.

Radio90: medale pięknie dzwonią.

Tak, dzwonią.

W ubiegłym roku obchodziliśmy 50-lecie Olimpiad Specjalnych. To trzecie po Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpiadzie tak duże wydarzenie sportowe na świecie – mówi Krzysztof Krzyżanowski, szef beskidzkiego oddziału Olimpiad Specjalnych. Igrzyska odbywają się co dwa lata. Na wydarzeniu w Arabii Saudyjskiej pojawiło się 7 i pół tysiąca zawodników. Polacy nie zawiedli.

Dlatego igrzyska Abu Dhabi odbyły się w marcu, bo przeważnie odbywają się w okresie wakacyjnym, ale temperatury w Abhu Dhabi i w Dubaju, gdzie odbywały się igrzyska, nie wytrzymaliby, nawet przy klimatyzowanych pomieszczeniach. Polska reprezentacja liczyła 64 zawodników. Zdobyliśmy 69 medali i to jest rekord w zdobytych medalach w ogóle w historii. Poprzednio w Los Angeles podobna liczebnie reprezentacja zdobyła o 3 medale mniej. Ruch Olimpiady Specjalnej jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i w zależności od stopnia tej niepełnosprawności są tworzone grupy startowe i w tych grupach rywalizują zawodnicy o podobnym stopniu niepełnosprawności.

Dotychczasowe osiągnięcia Kingi Iwańskiej to:
• 2 x 1 miejsce w XI Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w pływaniu, konkurencja 50 metrów i 100 metrów stylem klasycznym (Katowice/Chorzów/Mikołów, 09 – 12.06.2018 r.),
• 2 x 3 miejsce w XIV Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w pływaniu, konkurencja 100 metrów stylem zmiennym i 100 metrów stylem klasycznym (Los Angeles, 24.07. – 02.08.2015 r.);

• 2 miejsce w XIV Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w pływaniu, konkurencja sztafeta mieszana 4 x 50 metrów stylem dowolnym (Los Angeles, 24.07. – 02.08.2015 r.)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj