StartKultura

Podwójny jubileusz w Rybniku-Niedobczycach

Orkiestra jest Stowarzyszeniem Muzycznym z siedzibą w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. Została założona w 1947 roku przez Franciszka Pawelca. Kolejnymi dyrygentami byli: Paweł Michalski, Maksymilian Szczyra, Herbert Demel. Od 1984 roku zespół prowadzi Marian Wolny, który jest równocześnie Dyrektorem Domu Kultury w Niedobczycach. Od 2006 roku drugim dyrygentem orkiestry jest Arkadiusz Czyż. Przez kilkanaście lat orkiestra „Rybnik” owocnie współpracowała również z Jiřim Šindlem.

Orkiestra koncertuje podczas znaczących imprez w Rybniku, jak również na terenie Województwa Śląskiego. Zespół zrealizował wiele międzynarodowych wymian kulturalnych, efektem czego było zorganizowanie w Rybniku cyklicznej imprezy jaką jest Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”. Orkiestra osiągając wiele sukcesów reprezentowała także nasze miasto na festiwalach i konkursach zagranicznych m.in. koncertowała w Czechach, Austrii, Słowacji, Włoszech, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Grecji i na Węgrzech.

Do największych osiągnięć artystycznych można zaliczyć: V miejsce na Światowym Festiwalu w Interlaken (Szwajcaria 1993r.) czy Koncert w Bazylice św. Piotra w Watykanie dla Jana Pawła II (Watykan 1991r.).

W trakcie jubileuszowego konceru na scenie pojawią się soliści: Sabina Jeszka, Miroslav Drescher (CZ), Aleksander Knura, Artur Wita. Orkiestrą dyrygować będą: Marian Wolny, Arkadiusz Czyż, Jorgos Minas (GR), Marek Prašil (CZ).

Zostaw komentarz