Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podwyżka cen śmieci w Jastrzębiu-Zdroju. O ile podrożeje wywóz?

Facebook Twitter

Było 12, będzie 29,50 złotych. I to od października. W Jastrzębiu-Zdroju drastyczny wzrost opłat za wywóz śmieci. Rada Miasta przegłosowała na ostatniej sesji nowe stawki opłat.

Fot. jastrzebie.pl

To bezpośredni wynik wzrostu kosztów gospodarowania odpadami czyli przede wszystkim odbierania, przyjmowania i zagospodarowania śmieci wytworzonych w naszych domach czytamy w uzasadnieniu uchwały. Rośnie płaca minimalna a także ceny paliwa, energii czy przesyłek pocztowych. Systematycznie wzrasta także ilość wytwarzanych przez nas śmieci, zmieniły się również wymogi prawne dotyczące sposobu recyklingu czy elektromobilności.

Od października mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju zapłacą za gospodarowanie odpadami komunalnymi 29,50 zł. Jest to stawka porównywalna z tymi, jakie uchwalone zostały w innych miastach (na przykład w Będzinie mieszkańcy płacą 36 złotych na osobę, a w Cieszynie, Łaziskach Górnych czy Mikołowie – 29 złotych). Operatorem odbioru odpadów komunalnych na terenie Jastrzębia-Zdroju została wyłoniona w przetargu firma Eko Spółka Jawna.

Honorata Uchto: W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez Miasto Jastrzębie-Zdrój działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć podwyżkę o kilkanaście miesięcy, co przełożyło się na oszczędności w domowym budżecie mieszkańców miasta i właścicieli nieruchomości

– podkreślała Honorata Uchto naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej.

W ślad za zmianą cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nieruchomościach zamieszkałych, zmieniają się również opłaty dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale gdzie powstają odpady komunalne. I tak, za 120-litrowy worek lub pojemnik odpadów zbieranych w sposób selektywny zapłacimy 24 złote, za 240 litrów – 48 złotych, a za 1100 – 220.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj