Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podwyżka opłaty za śmieci w Wodzisławiu. O ile więcej zapłacą mieszkańcy?

Facebook Twitter

Od 1 sierpnia wchodzi w życie podwyżka opłaty za śmieci w Wodzisławiu. Zapłacimy o ponad 5 złotych więcej od osoby niż dotychczas.

Podwyżka opłaty za śmieci w Wodzisławiu

Od 1 sierpnia podwyżka opłaty za śmieci w Wodzisławiu

Podwyżka opłaty za śmieci w Wodzisławiu. Od sierpnia mieszkańcy będą płacić 34 złote miesięcznie. Do tej pory stawka wynosiła 28 złotych i 60 groszy. Decyzja w tej sprawie zapadła na ostatniej sesji Rady Miasta.

Wodzisław rozstrzygnął przetarg na odbiór odpadów na kolejne dwa lata, stąd też konieczność ustalenia nowej opłaty

– tłumaczy Weronika Hołomek, kierująca Biurem Gospodarowania Odpadami w wodzisławskim magistracie.

Weronika Hołomek: Porównując gminy ościenne, to ta stawka utrzymywała się na dobrym poziomie dosyć długo. Na chwilę obecną, ze względu na to, że w przetargu tylko jedna oferta została złożona przez wykonawcę, musimy zapewnić ciągłość odbioru odpadów komunalnych, z czym wiąże się niestety zwiększenie stawki. Gmina ościenne, bezpośrednio obok nas Gorzyce płaci stawkę 32 zł już od roku 2022. Gminy takie jak Pszów czy Pawłowice, również mają stawki wyższe na poziomie 36-38 zł.

Podwyżka ostatecznie wynosi 5 złotych i 40 groszy, choć mogła 9 złotych. Radni zdecydowali jednak dołożyć część środków z budżetu miasta.

Weronika Hołomek: W związku z zabezpieczeniem środków w budżecie na pokrycie tejże umowy wynikało, że wzrost stawki w stosunku do obecnie obowiązującej, czyli do 28,60 groszy, musiałoby się dodać jeszcze 9 zł. To są skutki waloryzacji i to są skutki dostarczenia obecnych dochodów do budżetu. Natomiast przyjęto również taki bufor bezpieczeństwa w postaci uchwały, która zabezpieczy mieszkańców przed drastycznym wzrostem stawek.

Weronika Hołomek, kierująca Biurem Gospodarowania Odpadami w wodzisławskim magistracie

Opłatę można zmniejszyć decydując się na kompostowanie.

Weronika Hołomek: Jeżeli mieszkańcy zadeklarują kompostowanie u źródła odpadów, czyli nie wystawianie ich przed posesję, zadeklarują to w deklaracji, wtedy taka zniżka za odpady od osoby również na miesiąc to jest 4,58 zł. Ta stawka za kompostowanie wzrosła w stosunku do poprzedniej stawki, która wynosiła 1,66 zł na mieszkańca. Także warto zasanowić się nad tym, czy tych odpadów nie można kompostować. Na chwilę obecną jest to jedyna opcja, niestety ustawodawca nie zapewnił mieszkańcom chociażby takiej zniżki np. za nie oddawanie popiołu. Niestety na chwilę obecną tylko i wyłącznie możemy zniżkę ustalać za kompostowanie.

Nowe stawki za odbiór odpadów w Wodzisławiu będą obowiązywać od 1 sierpnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024