Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podwyżki opłat za wywóz śmieci. W Żorach segregowane tylko o 4 złote

Facebook Twitter

Od sierpnia mieszkańcy Żor zapłacą więcej za wywóz odpadów komunalnych. To wzrost o 4 złote, z 11 do 15 złotych za osobę za segregowane odpady. Tak zdecydowali radni, ale co ciekawe: sześciu było za, a trzynastu wstrzymało się od głosu.

fot.Hans/ pixabay.com

Co mówią mieszkańcy Żor? Posłuchaj naszej sondy:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Podwyżka była konieczna, bo system musi się bilansować – mówi Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta w Żorach:

Temat podnoszenia stawek, to trudny temat dla każdego z miast, takie decyzje trzeba podejmować, choć one są dość niepopularne. Wynika to przede wszystkim z głównej zasady całej gospodarki odpadami komunalnymi, że ta gospodarka musi się bilansować, czyli wszystkie wpływy z opłat od mieszkańców muszą być równe wydatkom, jakie miasto ponosi na gospodarkę odpadami. 

Radio 90: Dlaczego muszą być równe, jeżeli np. do komunikacji miasto potrafi dopłacić, w Żorach mamy przejazdy za 0 złotych. Dlaczego nie można dopłacać do śmieci?

Tutaj wymogi ustawowe są takie same wobec wszystkich gmin i nie ma możliwości, żeby miasto do gospodarki odpadami dopłacało.

Radio 90: Jakie mamy nowe stawki?

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 sierpnia, z 11 złotych na 15, w przypadku śmieci segregowanych i z 22 na 30 złotych w przypadku oddawania odpadów niesegregowanych.

Częstotliwość odbioru odpadów w Żorach się nie zmieni. Stawka, jaką przyjęli radni ma obowiązywać do 2021 roku. Co ciekawe w tej cenie zawarte są także worki na śmieci. Tyle ile oddajemy, tyle też dostajemy z powrotem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj