Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pogotowie kosmetyczne Radia 90. Odpowiadamy na Wasze pytania!

Facebook Twitter

Pytania o właściwą pielęgnację, trendy w makijażu i w stylizacji paznokci. To interesuje naszych słuchaczy. A nasi reporterzy z waszymi pytaniami udali się do Olimpia Day Spa w Rybniku-Kamieniu i o porady poprosili Monikę Hajdziony, zdobywczynię tytułu „Kosmetyczki Roku 2017”.

Oliwia z Rybnika pyta: Wybieram się dziś na zabieg makijażu permanentnego, czy w związku z warunkami atmosferycznymi należy chronić na przykład brwi po takim zabiegu w jakiś specjalny sposób przed mrozem?

Makijaż permanentny to idealny zabieg poprawiający wizerunek łuku brwiowego, on optycznie zagęści włoski, pozwoli skorygować jego kształt, a w przypadku ich całkowitego braku może nawet odbudować wygląd brwi. Właściwa pielęgnacja, pani Oliwio, ma szczególne znaczenie w pierwszych kilku dniach od wykonania makijażu permanentnego, ma ona kluczowe znaczenie dla jego trwałości i efektu estetycznego, w tym czasie zachodzą intensywne procesy, które należy wesprzeć odpowiednią pielęgnacją. Po zabiegu skóra potrzebuje czasu, aby się w pełni zregenerować i powrócić do stanu równowagi. Do pielęgnacji skóry po zabiegu zalecam używanie kremu z witaminą E, krem ten wzmocni ochronę skóry i nawilży ją, dzięki niemu skór goi się szybko, a efekt makijażu pozostanie idealny.

Alicja z Rydułtów: Jak pomóc dłoniom? Szorstka skóra to zmora każdej zimy:

Nasze dłonie w okresie zimy są często bardzo przesuszone i podrażnione. Mróz i suche powietrze wpływają na ich stan. Jednak nie tylko po zimie powinnyśmy o nie dbać. Zdarza się, że i w pozostałe pory roku mamy zaczerwienione, szorstkie lub nawet piekące ręce. Wystarczy, że skóra styka się z detergentami, działa na nią wiatr lub za mało się nawadniamy i źle odżywiamy. Cały rok powinnyśmy dbać o dłonie, zwłaszcza, że ich kondycja często zdradza nasz wiek. Jeśli chcemy by nasze dłonie były zawsze ładne powinnyśmy wyrobić sobie kilka nawyków, takich zupełnie podstawowych, np. smarowanie rąk kremem, robienie peelingu oraz – uwaga – dokładne wycieranie dłoni po ich umyciu. Dzięki temu nasze dłonie będą miękkie i nawilżone każdego dnia, a skóra straci tendencję do przesuszeń. Dobrym sposobem jest także nałożenie grubej warstwy kremu i pozostawienie go na noc. Najlepiej nałożyć później bawełniane rękawiczki, aby krem lepiej się wchłonął i nie pobrudził naszej pościeli. Dla osób które oczekują spektakularnych efektów nawilżenia i wygładzenia skóry dłoni polecam wykonanie zabiegu mezoterapii, która zadziała od środka i da długofalowe efekty pięknych dłoni.

Agata z Raciborza: Jakie są obecnie trendy w manicurze? Czy na „ostro”, czy raczej paznokcie krótsze?

Manicure jest nieodłącznym elementem stylizacji, trendy i tendencje zmieniają się tak szybko jak w świecie mody. Manicure na jesień i zimę tego roku to przede wszystkim elegancji minimalizm, zarówno na wybiegach, jak i na Instagramie oraz u naszych klientek królują krótkie paznokcie, o naturalnym kształcie, z delikatnymi akcentami: czarnym koralikiem, złotym półksiężycem czy szczyptą brokatu.

Fot. facebook.com/sparybnik

Wioletta z Radlina: Mam straszne cienie pod oczami, słyszałam, że witamina C jest świetna. Czy mogę dawać taką w kroplach, z apteki? Boję się, że może być za silna…..

Witamina C ma bardzo wszechstronne działanie odmładzające i upiększające, jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji anti- aging, której skuteczność została potwierdzona naukowo. Obecnie trwa boom na pielęgnację twarzy witaminą C i nic dziwnego, bo ten stary, dobry składnik kosmetyczny, pozwala znacznie poprawić kondycję skóry. Ja zlecam moim pacjentom kurację witaminom C zarówno w zabiegach gabinetowych, jak i w pielęgnacji domowej. I taką witaminę C najlepiej stosować w produktach skoncentrowanych, które stosuje się  bezpośrednio na skórę twarzy pod krem. I tutaj krople, o których mówi Wioletta, są to najprawdopodobniej takie 10 % krople z witaminą C na glicerynie. Są to krople, które maja lekko tłustą konsystencję, najlepiej sprawdzają się na noc (…).

Ewa z Rybnika: Jak przekonać męża, że pójście na masaż nie jest oznaką słabości…On uważa, że to nie jest męskie…

Często gościmy osoby, które przychodzą na masaż pierwszy raz i są delikatnie skrępowane, nic dziwnego. Sam masaż może być relaksacyjny, a może być terapeutyczny, no i myślę, że pytanie pani Ewy może być świetnym pomysłem na prezent i oswojenie męża z taką formą spędzania czasu.

Fot. facebook.com/sparybnik

Patrycja z Rydułtów: Witam, co zrobić z krostami występującymi w okolicy linii włosów za uszami i przy karku? Dlaczego one wychodzą w tych miejscach i jak im zaradzić?

Zmiany trądzikowe najczęściej dotykają nastolatków, ale nie oznacza to, że dorośli ich nie mają. Powstawanie tego typu zmian wiąże się z nadmierną pracą naszej skóry oraz pewnymi czynnikami, które czopują ujścia gruczołów łojowych. Mogą one występować w wielu postaciach, a jedną z nich jest trądzik kosmetyczny. Gdy krosty pojawiają się na linii włosów, prawdopodobną przyczyną może być produkt do pielęgnacji włosów – szampon lub odżywka, które blokują ujścia mieszków włosowych. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na skórę przy używaniu tych preparatów, być może składniki tych produktów jak np. pochodne ropy naftowej czy SLSy, będą działać czopująco powodując pojawianie się stanów zapalnych. W tej sytuacji zalecam, by po pierwsze wybrać produkty naturalne do pielęgnacji włosów, w momencie aplikacji odżywek, masek do włosów spinać je do góry aby nie miały kontaktu ze skórą placów, karku. Jeśli zmiany nie znikną zalecam skorzystać z konsultacji ze specjalistą, który dokładnie zdiagnozuję problem i wskaże kierunek kuracji.

Kasia z Rybnika: Mam 23 lata. Moja cera jest bardzo tłusta, cały czas się świeci, czasami pojawiają się niedoskonałości, ale co najbardziej mi doskwiera to zaskórniki które znajdują się na nosie, brodzie oraz czole. Dodam również, iż od czerwca tego roku nie używam żadnego podkładu/korektora itp. na twarz. Nie nakładam też kremów na twarz, ponieważ mam wrażenie, że niedoskonałości pojawia się więcej. Czy są jakieś kosmetyki, których mogłabym używać, aby zlikwidować nadmierne przetłuszczanie skóry?

Pani Kasiu zaskórniki, wągry i rozszerzone pory nie są ulubieńcami żadnej kobiety i niejednej z nas spędzają sen z powiek. Zaskórniki są mieszanką łoju, złuszczonego naskórka oraz codziennych zanieczyszczeń skóry, takich jak kurz, pył, smog których wokół nas nie brakuje. Pojawiają się, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo sebum, a nadmiar złuszczającego się naskórka nie jest usuwany ze skóry. Takie sebum czyli łoj skórny kontaktując się powietrzem ulega utlenianiu i powstają wągry, czyli zaskórniki otwarte. Podobnie jak ugryzione jabłko w kontakcie z powietrzem ciemnieje tak samo w przypadku skóry utlenia się keratyna i nieznośne zaskórniki. Postępując w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto zadbać o to, aby codzienna pielęgnacja skóry nie sprzyjała pojawianiu się na skórze zaskórników. Tak naprawdę możemy to zrobić w bardzo łatwy i mało angażujący sposób. Podstawą jest łagodne, ale skuteczne oczyszczanie twarzy, regularne złuszczanie naskórka i odpowiednie nawilżanie skóry. Jeżeli problem przetłuszczania skóry jest mocno zaawansowany należy się przyjrzeć bliżej przyczyną. Tu pomocna będzie konsultacja ze specjalistą, który podczas wywiadu, badania skóry i diagnostyki będzie mógł zasugerować efektywne leczenie i wskazówki.

Gosia z Rybnika: Jak bardzo zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na nasza cerę? Czy osoby, które mieszkają tak jak my w smogowych miastach powinny zimą specjalnie dbać o skórę?

Nie ulega wątpliwości, że powietrze, którym na co dzień oddychamy jest kiepskiej jakości. Ten problem nasila się szczególnie zimą, kiedy do typowych zimowych niedogodności, takich jak mróz, ponura i nieprzyjemna aura, dochodzi jeszcze smog. Zawarte w smogu kurz i pył działają niezwykle wysuszająco na naskórek, co prowadzi do znacznego osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry – płaszcza hydrolipidowego. Jeśli dołączymy do tego niekorzystne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr) oraz suche powietrze (nietrudno o nie w sezonie grzewczym) mamy przepis na katastrofę: moja skóra jest w fatalnym stanie. Taka skóra robi się szorstka, nieprzyjemna w dotyku oraz podatna na wszelkie podrażnienia i uszkodzenia. Znacznie wolniej się regeneruje oraz jest szczególnie narażona na działanie wolnych rodników, które prowadzą do gwałtownego przyśpieszenia oznak starzenia.
Najważniejsze filary pielęgnacji ukierunkowanej na zmniejszenie zniszczeń spowodowanych przez smog to przede wszystkim delikatne podkreślam delikatne oczyszczanie skóry, „załatanie” uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego oraz stosowanie antyoksydantów. Wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego pozwala nie tylko zmniejszyć skłonność do powstawania podrażnień, ale także zwiększa poziom naturalnego nawilżenia naskórka, dzięki czemu skóra jest w lepszej i piękniejszej kondycji. Nie unikajcie więc intensywnie odbudowujących, najlepiej bogatych w ceramidy, kosmetyków. Ceramidy świetnie „łatają” ubytki w płaszczu hydrolipidowym, dzięki czemu naturalna bariera ochronna zostaje odbudowana, wzmocniona i zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio dobrany krem i zabieg pielęgnacyjny np. na bazie probiotyków jest jedynym sposobem na przetrwanie skóry w dobrym stanie do wiosny.

Justyna z Rybnika: Czy nadal w modzie są doczepiane rzęsy? Bardzo mi się to podoba, ale boję się, że zniszczą moje naturalne.

Jeszcze nie tak dawno, na rynku dostępne były wyłącznie gęste wachlarze syntetycznych rzęs, które nie nadawały się do noszenia na co dzień ze względu na przerysowany efekt. Na szczęście to już przeszłość! Teraz każda z kobiet może zdecydować się na najwygodniejszą dla siebie opcję w zależności od preferencji czy kształtu oka. Na pewno zabieg stylizacji rzęs są świetną propozycją dla osób zabieganych i aktywnych. Idealnie sprawdzają się na urlopach kiedy to można zapomnieć o makijażu i wyglądać atrakcyjnie.

Agnieszka z Rybnika: Od czego zacząć stosowanie botoksu? Kusi mnie, aby zlikwidować bruzdę na czole, między brwiami. Słyszałam, że botoks trzeba powtarzać co pół roku, to prawda? Jaki to jest koszt?

Często słyszę od młodych pacjentów, że im botoks nie jest jeszcze do niczego potrzebny, że są za młodzi. Tymczasem w przypadku pewnych problemów, botoks jest tak naprawdę jedynym sensownym rozwiązaniem, a po drugie w przypadku niektórych przypadłości ma też działanie mocno profilaktyczne. Czasem wręcz warto się temu poddać, zanim pojawią się wizualne efekty starzenia skóry (…).  Jeżeli pytamy o to jak często, to wystarczy podanie botoksu co 8- 10 miesięcy, nie trzeba wszystkiego na sztywno i na zawsze blokować, jednak warto profilaktycznie temat potraktować. Cena jest mocno konkurencyjna, praktycznie dla każdego pacjenta.

Fot. facebook.com/sparybnik

Julia z Wodzisławia: Mam strasznie spękane usta, co chwilę mi pękają…jak używam balsamów w sztyfcie, robią się jeszcze gorsze. Czy to rzeczywiście brak witamin niż problem skóry na ustach?

Agnieszka z Czyżowic: Czy są jakieś przeciwwskazania jeśli chodzi o masaż tajski? Mam problemy z kręgosłupem, często mnie boli czy mogę wybrać się na taki masaż?

Janek z Rydułtów sugerował, że kawa jest wyjątkowa dla naszej cery, mówił, dzwoniąc do redakcji, ze trzeba ją zbierać, więc pewnie chodziło o fusy… to prawda, że wykorzystuje się je w kosmetyce?

Ze zmielonych ziaren kawowca można wyczarować nie tylko napoje, ale również naturalne kosmetyki. Wszystkie panie, które borykają się  z „pomarańczową skórką”, doskonale wiedzą, że świetnym sposobem na jej redukcję będzie peeling na bazie zmielonych fusów z kawy, które można połączyć z jakimś produktem myjącym. Taki produkt wykorzystywany w codziennej pielęgnacji pod prysznicem, regularnie stosowany faktycznie  sprawi, że skóra będzie gładsza i sprężysta. Kofeina posiada właściwości przeciwzapalne, poprawiające mikrokrążenie, więc możemy spodziewać się bardzo fajnych efektów wygładzenia.

Rozmawialiśmy z Moniką Hajdziony, właścicielką Olimpia Day Spa w Rybniku- Kamieniu, to zdobywczyni tytułu „Kosmetyczki Roku 2017”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024