Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pojazd alarmowy na ulicach Cieszyna

Facebook Twitter

Robią zakupy, dowożą do lekarza, odbierają leki, wyrzucają śmieci. Akcja Hufca Ziemi Cieszyńskiej i Ośrodka Edukacji Obronnej "Garnizon" w Cieszynie ruszyła w połowie marca. Pojazd alarmowy jeździ praktycznie codziennie i nie przestanie, dopóki będzie potrzebny.

fot. Służba Więzienna

Za inicjatywą stoją funkcjonariusze Służby Więziennej z cieszyńskiego zakładu karnego. To właśnie oni –wychowawca por. Tomasz Głasek (a zarazem Komendant Hufca) oraz mł. chor. w stanie spoczynku Krzysztof Neścior (szef OEO „Garnizon”) są pomysłodawcami całego przedsięwzięcia.

Do swojej akcji zachęcili dorosłych harcerzy i innych wolontariuszy, ale przede wszystkim to oni prężnie działają. Pomagają osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym, w kwarantannie domowej – robią zakupy, dowożą do lekarza, odbierają leki, wyrzucają śmieci.

– mówi mjr Justyna Siedlecka, rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

W pierwszym dniu akcji przyjęli dwa zgłoszenia. Dziś potrzeby są coraz większe, wyjeżdżają z pomocą nawet kilka razy dziennie. Zlecenia od osób potrzebujących są zbierane poprzez cieszyński MOPS lub bezpośredni kontakt telefoniczny.

Najczęściej o pomoc proszą osoby starsze. Chodzi o zrobienie podstawowych zakupów czy odebranie leków z apteki. Tylko raz zdarzyło się, że osoba prosiła o zakup piwa, oczywiście odmówiliśmy

– mówi por. Głasek a Krzysztof Neścior dodaje:

To jest całkowicie naturalne, że jeśli tylko możemy pomóc, to pomagamy. Teraz jest czas, żeby choć w taki sposób podziękować starszemu pokoleniu i okazać mu szacunek. To jest nasze, ludzi młodych, zadanie.

Por. Tomasz Głasek na co dzień pracuje jako wychowawca w Zakładzie Karnym w Cieszynie. Resocjalizacja, wsparcie w kryzysie, pomoc w załatwianiu bieżących spraw skazanych to jego codzienność za kratami. Po pracy zamienia mundur porucznika Służby Więziennej na mundur harcerski i nadal zajmuje się wychowaniem. Życzliwość, kompetencja i uczciwość to te jego cechy, które sprawdzają się niezależnie od koloru munduru.

Mł. chor. Krzysztof Neścior jeszcze do niedawna czynny funkcjonariusz Służby Więziennej, wyróżniający się pasją historyczną i dbałością o poszanowanie dziedzictwa narodowego, społecznik, działający na rzecz edukacji historycznej zarówno w więzieniu jak i poza nim, zwłaszcza wśród młodzieży.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022