Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pojemniki na zużyte oleje jadalne pojawią się wkrótce w Czerwionce-Leszczynach

Facebook Twitter

Samorządowcy zauważając problem w wielu gospodarstwach domowych, chcą zamontować 70 pojemników, gdzie mieszkańcy mogliby je wylewać. Wylewanie tego odpadu do zlewu może powodować uszkodzenie rur kanalizacyjnych, jest też szkodliwe dla środowiska.

fot. pixabay.com

Pojemniki będą przeznaczone do segregacji zużytego oleju oraz tłuszczu jadalnego, zlokalizowane będą na terenie wszystkich dzielnic i sołectw.

Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne (odpowiednio zabezpieczone ) powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła, margaryny czy smalce mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten redukuje ilość CO2 emitowanego do atmosfery.

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do utylizacji?

Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek butelki typu PET. Nigdy nie wlewaj gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić !

Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę zanieś do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji olejów. Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczy, które są używane do przygotowania jedzenia w twoim domu.

Pojemniki zlokalizowane będą na terenie wszystkich dzielnic i sołectw. Dokładne lokalizacje będzie można odnaleźć TUTAJ.

fot. czerwionka-leszczyny.pl

Zobacz wideo:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj