Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pokazowy kurs za nami. Regularne połączenie Rybnik- Wodzisław od niedzieli [WIDEO]

Facebook Twitter

Podróż z Rybnika do Wodzisławia i z powrotem w 17 minut, za 4 złote, 54 razy na dobę. Samorządowcy z obu miast wraz z Kolejami Śląskimi zaprezentowały dziś (7.06.) pociągi, które będą co pół godziny kursowały w obie strony. Ma to być alternatywa dla samochodów i autobusów stojących w korkach.

To pokazuje jak można robić metropolię, nie będąc w metropolii, bo takie działania to wzór do naśladowania dla innych, bo samorządy współdziałały ze sobą, porozumiewały się ponad granicami i tworzyły rzeczy ułatwiające ludziom życie – mówił na pokładzie pociągu na trasie Rybnik- Wodzisław, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa:

Dla prezydenta Rybnika realizacja nowego połączenia to spełnienie marzeń. Przyznaje jednak, że teraz najważniejsze będzie zachęcenia mieszkańców do korzystania z kolei:

Spełniły się marzenia, bo zapowiadałem trzy lata temu, że będziemy starali się budować wspólny model komunikacyjny. Dzisiaj Rybnik i Wodzisław są takimi dobrymi przykładami. Mam nadzieję, że będziemy mogli kiedyś mówić o takiej kolei metropolitalnej w ramach subregionu zachodniego (…). Jakość obsługi i czas przejazdu spowoduje, że mieszkańcy będą wybierali pociąg.

Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca wierzy, że nowe połączenia kolejowe rozwiążą przynajmniej w pewnym stopniu problemy komunikacyjne w regionie:

Z wyzwaniem, jakim jest rozwiązanie problemów transportowych, borykało się wielu samorządowców, bo to jest główna bolączka naszych mieszkańców. Udało się, przy wsparciu władz województwa, marszałka Saługi, stworzyć pierwszą kolej aglomeracyjną. To oczywiście początek projektu, to jest bardzo duży projekt, ale mam nadzieję, że on pokaże jak należy łączyć (…).

W historycznej podróży wzięli udział także Dariusz Szymczak zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego i Jan Grabowiecki, przewodniczący Rady Miasta w Wodzisławiu:

O uruchomieniu szynobusu między miastami mówiło się od kilkunastu lat. Dziś na tory wyjeżdżają nowoczesne Elfy. Prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges:

My też się bardzo cieszymy, tym bardziej, że to nie są zwykłe szynobusy, ale normalne, pełne elektryczne zespoły trakcyjne, bardzo nowe, z tego roku albo kilkuletnie. Mieszkańcy Rybnika i Wodzisławia będą bardzo zadowoleni z taboru, który ich będzie tutaj dowoził. Pociągi między Rybnikiem a Wodzisławiem będą jeździły co pół godziny,  w dni robocze, 54 pociągi na dobę, czas przejazdu to będzie 16, 17 minut. Bez korków.

Koleje Śląskie twierdzą, że napełnienie w połowie pociągu w godzinach szczytu będzie satysfakcjonujące, chodzi o około 100 osób. Co zrobić, żeby mieszkańcy chcieli przesiąść się z samochodu czy autobusu do pociągu? Pytaliśmy o to Bartosza Mazura, głównego specjalistę do spraw zrównoważonego transportu w Urzędzie Miasta w Rybniku:

Przede wszystkim ludzie muszą sobie przypomnieć, że ten pociąg jest. (…) Dla ludzi, którzy wsiądą do pociągu, to może by szokiem, że nie zdążą się na dobre rozgościć, a już są na miejscu. 

Szybkie kolejowe połączenia między Wodzisławiem a Rybnikiem ruszają 10 czerwca. Samorządy obu miast zapłaciły po 300 tysięcy złotych, w przyszłym będzie to 600 tysięcy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj