Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Pokora” według powieści Szczepana Twardocha na inaugurację 52. Rybnickich Dni Literatury

Facebook Twitter

Sztukę zatytułowaną "Pokora" w wykonaniu Teatru Śląskiego będzie można zobaczyć w niedzielę (10.10.) na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej. W naszym regionie to będzie premiera. Tego samego wieczoru wręczona zostanie nagroda Honorowej Złotej Lampki Górniczej.

Program:

  • Niedziela (10.10.) godz. 17.00, „Pokora”, rybnicka premiera spektaklu wg powieści Szczepana Twardocha w wykonaniu Teatru Śląskiego w Katowicach oraz uroczysta inauguracja 52. Rybnickich Dni Literatury, wręczenie nagrody Honorowej Złotej Lampki Górniczej.

Pokora

Stary świat umarł, a nowego nie widać wciąż na horyzoncie. Nie ma już powrotu, ale nie da się też uczynić kroku naprzód. Snujemy się w oparach dławiącej bezsilności. Czy możemy jeszcze mieć nadzieję na narodziny nowego? Na wyrwanie się z tej słabości? Czy raczej pozostaniemy już na zawsze w tej nieokreślonej przestrzeni pomiędzy? Tam, gdzie powita nas Alois Pokora, śląski człowiek bez właściwości, i jego demony. A może to nasze demony? Może to właśnie wspólnota słabych, której jesteśmy częścią, jest kluczem do tej historii. Historii człowieka bez tożsamości, bez siły, bez potencjału zmiany. Historii człowieka, który jak powietrza potrzebuje zależności i poczucia podporządkowania. Historii niewolnika. Myślicie, że jesteście lepsi, bo macie kontrolę nad swoim życiem? On też tak myślał…

  • 14.10.2021 godz. 18.00 – IV Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej. Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik, ul. Jana III Sobieskiego 20. Wstęp wolny.
  • 15.10.2021 godz. 18.00 – Spotkanie autorskie z Natalią de Barbaro. Moderator: Aleksandra Klich. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Szafranka 7.

Natalia de Barbaro

Psycholożka, autorka książki „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, która dedykowana jest kobietom chcącym zmienić swoje życie, nauczyć się bardziej cieszyć z codziennych rzeczy i kierować się w swej codzienności własnymi potrzebami i marzeniami. Napisała też dwa tomiki poezji. Prowadzi autorskie warsztaty „Własny Pokój” oraz „Czułe Struny”, a jej książka, wydana pod koniec lutego 2021 roku, w rankingu Empiku została najlepiej sprzedającą się książką na półmetku tego roku.

  • 20.10.2021, godz. 18.00, Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką m.in. książki „Wojenka”. Moderator: Adam Szaja. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Szafranka 7. Wstęp wolny.

Magdalena Grzebałkowska

Związana z „Gazetą Wyborczą” reporterka oraz autorka bestsellerowych i nagradzanych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” i „1945. Wojna i pokój”, za którą w 2016 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W swej najnowszej, wydanej w maju 2021 roku książce „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” opowiada o dziecięcym doświadczaniu wojny.

  • 22.10.2021, godz. 18.00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, ul. Szafranka 7. „Co wolno biografowi?” Spotkanie z pisarzami nominowanymi do Górnośląskiej Nagrody Literackiej JULIUSZ. Wstęp wolny.
  • 23.10.2021, godz. 18.00 , „Cholonek”. Adaptacja kultowej powieści Janoscha: „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” oraz uroczystość wręczenia nagrody Juliusz, w ramach 52. Rybnickich Dni Literatury. Przed spektaklem odbędzie się uroczystość wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Nagroda Literacka „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. W tegorocznej edycji konkursu, zgłoszono 68 książek.

„Cholonek”

Spektakl o ludziach żyjących pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem i jawą. Pomiędzy tragedią, a farsą. Spektakl grany gwarą. Dla Ślązaków i tych którzy Śląska nie rozumieją. Przeciwko Ślązakom i przeciwko tym, którzy Śląska nienawidzą. Spektakl niegrzeczny, bulwersujący i skandalizujący. Kij w mrowisko Śląskich kompleksów, nacjonalizmów i krzywd wobec Polski i Niemiec. Pełen plebejskiego śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkich Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Spektakl o ludziach posiadających atawistyczny, zwierzęcy dar dostosowywania się do okoliczności, które niesie los, za wszelką cenę starających się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności. Nikt przed Janoschem i nikt po nim nie potrafił w tak sugestywny i ekspresyjny sposób opisać losu Ślązaków w XX wieku, ich mentalności, poczucia humoru i zarazem całego tragizmu zawartego w śląskich losach. Reżyseria: Mirosław Neinert, Robert Talarczyk. Adaptacja: Robert Talarczyk. Scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka. Opracowanie muzyczne: Stanisław Szydło. Obsada: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk, Teatr Korez.

mat. prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024