Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pokrzywdzeni zaczynają zgłaszać przemoc domową [WIDEO]

Facebook Twitter

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni,w powiecie gliwickim zgłoszono pięć przypadków, w trzech z nich oprawcami były dorosłe dzieci. W dwóch przypadkach zgłoszenia wpłynęły od zaniepokojonych odgłosami zza ściany sąsiadów.

Jedna sprawa dotyczyła Knurowa- Szczygłowic. Tam po powiadomieniu od sąsiadów interwencję rozpoczęli policjanci, którzy ustalili, że 44- latek pobił 70- letniego ojca. Sprawca nadużywał alkoholu i znęcał się nad rodzicem psychicznie oraz fizycznie. Mimo to pokrzywdzony miał wielkie opory, by złożyć zawiadomienie o przestępstwie.

Najczęściej ofiary, którymi są rodzice, nie skarżą się, bo wierzą, mają nadzieję, że syn lub córka wyjdą z alkoholizmu i się poprawią. Kolejną przeszkodą w podjęciu decyzji i poproszeniu o pomoc jest wstyd. Seniorzy wstydzą się przyznać do porażki wychowawczej, przyznać, że ich dziecko stało się tyranem.

We wszystkich przypadkach, prócz sprawy karnej, policjanci założyli tzw. niebieskie karty. Jest to jednoznaczne z rozpoczęciem procedury działania przeciwko przemocy w rodzinie. W odróżnieniu od zawiadomienia o przestępstwie wspomniana procedura nie rozpoczyna się na wniosek osoby pokrzywdzonej, ale przez podmioty, które są świadkami problemu.

Niebieska karta zazwyczaj zakładana jest przez interweniującą policję, może to zrobić także ośrodek pomocy społecznej, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, jednostka służby zdrowia czy placówka oświatowa.

Osoba pokrzywdzona często jest zastraszana, wstydzi się, że jest ofiarą przemocy domowej i nie decyduje złożyć zawiadomienia przeciwko osobie najbliższej. Gdyby nie procedura niebieskiej karty, podmioty zewnętrzne nie miałyby możliwości prawnych, by pomóc takiej ofierze. Zatem dzięki niebieskiej karcie można podjąć pierwsze środki zapobiegawcze, aby przeciwdziałać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Po założeniu karty, w ciągu siedmiu dni od złożenia dokumentu, dzielnicowy rozpoczyna kontakt z rodziną, przeprowadza wywiad środowiskowy, a następnie, na bieżąco, kontroluje sytuację. Służą temu comiesięczne wizyty domowe. Jednocześnie, w trakcie trwania nadzoru policyjnego, urzędnicy powołują specjalny zespół, pracujący nad planem pomocy poszkodowanym.

W gliwickim garnizonie policji zarejestrowano w ubiegłym roku 292 formularze Niebieska Karta. Porównywany analogiczny okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 i 2020 r. wypada na prawie identycznym poziomie 96 procedur.

Wszystko wskazuje, że po okresie kwarantanny i zamknięcia w domach, kiedy zmniejszyła się liczba zawiadomień o przestępstwie przemocy, w maju nastąpi znaczny wzrost zgłoszeń. Co oznacza, że niektóre ofiary cierpiały, nie prosząc o pomoc.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj