Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polacy na Zaolziu szykują się na ten weekend. Przed nami „Gorolski święto”

Facebook Twitter

To będzie już 75. edycja „Gorolskiego Święta” – wydarzenia organizowanego przez mniejszość Polaków na Zaolziu. Impreza rozpoczyna się dzisiaj (5.07.) popołudniu, ale główne wydarzenia zapowiedziano na weekend.

fot. FB PZKO

Po polskiej stronie Tydzień Kultury Beskidzkiej, po drugiej stronie Olzy – „Gorolski Święto”. Impreza odbywa się zawsze na terenie lasku miejskiego w Jabłonkowie. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto” są drugim najstarszym festiwalem folklorystycznym w Republice Czeskiej. Mówi prezes jabłonkowskiego koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego:

Jan Ryłko: W sobotę i niedzielę będziemy mieć jeszcze zespoły zagraniczne, oprócz oczywiście naszych zaolziańskich, czeskich i słowackich, będzie zespół z Macedonii, Kolumbii. Trochę takiego pieprzu i soli dodamy do całego programu. W sobotę będziemy gościć u nas zespół „Golec uOrkiestra”, (…) zapraszam serdecznie na koncert w sobotę o 21:30.

Jan Ryłko Polski Związek Kulturalno Oświatowy fot. FB PZKO

Niedziela (7.08.) od rana to tzw. „witaczka”, czyli objazd Jabłonkowa wozami drabiniastymi, na których jadą góralskie kapele. W południe z rynku w Jabłonkowie do lasku miejskiego wyruszy barwny korowód:

Jan Ryłko: Tam o 13:00 rozpocznie się oficjalny program. Każdy będzie miał możliwość wybrania tego, co mu się będzie podobać. My zapewniamy fajną, rodzinną atmosferę, dobrą góralską muzykę, tańce i jedzenie, to należy do naszej kultury.

Transmisja wydarzenia będzie także online.

Sprawdź program TUTAJ


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj