Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polacy przeprowadzają się do Czech

Facebook Twitter

Polacy przeprowadzają się do Czech, coraz częściej właśnie tam emigrujemy. Już nie tylko pracujemy w Czeskiej Republice, ale także tam się osiedlamy. Nieruchomości są tańsze, zarobki lepsze, dostęp do służby zdrowia, czy przedszkola łatwiejszy, a i życie wydaje się stabilniejsze.

Taki trend obserwujemy już od kilku lat – przyznaje Dorota Havlikowa rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie:

Obywatele polski bardzo chętnie osiedlają się na stałe w Czeskim Cieszynie. Powodów jest kilka: dostępność i niższa niż w Polsce cena mieszkań albo i działek budowlanych, czy domów. Prostszy sposób otwierania działalności handlowej. Większa możliwość odpisywania z podstawy opodatkowania różnych kosztów. Poza tym bardziej dostępna i prawie w stu procentach bezpłatna służba zdrowia, bardziej dostępne są przedszkola.

Polacy czują się dobrze w Czechach, bo nie napotykają na barierę językową. Co ważne są przedsiębiorczy, otwierają tam firmy i zakłady usługowe:

Dalszą rzeczą dla, której młode rodziny się tutaj przeprowadzają, nie tylko do Cieszyna ale i do okolicznych gmin jest to, że tutaj są szkoły z polskim językiem nauczania oraz, że większość osób zna i potrafi mówić po polsku. To znaczy nie ma żadnego problemu z przyjściem do urzędu i załatwieniem sprawy po polsku.

Radio90: Czy dla Was jest to problem, że przeprowadzamy się do Czech co raz częściej?

Nie, dla nas nie jest to żaden problem wręcz na odwrót, ponieważ osoby, które się tutaj przeprowadzają są to moim zdaniem osoby przedsiębiorcze, otwierające tutaj swoje biznesy, warsztaty, firmy budowlane. Otwierają tutaj swoje restaurację, salony urody, sklepy z ubraniami. Mamy tutaj złotnika z polski, który otworzył tutaj duży zakład. Są to osoby przedsiębiorcze, czyli nie korzystające z socjalu,a na odwrót odprowadzające podatki, chętnie się rozwijające, wysyłające dzieci do naszych szkół także my takie osoby bardzo chętnie witamy.

Jest jeszcze jeden ważny argument decydujący o przeprowadzce do Czech: brak granic i bliskość do najbliższej rodziny w Polsce.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj