Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polacy ranni podczas wspinaczki na Mitre Peak

Facebook Twitter

Mieszkańcy naszego regionu poszkodowani w czasie wspinaczki zimowej na Mitre Peak. Do wypadku doszło w sobotę (14.03.) około 8.00 czasu polskiego.

Mieszkaniec Bełku – Jacek Czech spadł z wysokości kilkuset metrów. Doznał urazu głowy. Trafił pod opiekę lekarzy wojskowych w szpitalu w Skardu. Jego stan jest stabilny, jego życiu nic nie zagraża. Ucierpiał też Dominik Malirz z Wodzisławia Śląskiego: z niewielkimi obrażeniami został wypisany ze szpitala i w hotelu oczekuje na powrót Jerzego Natkańskiego z miejsca stacjonowania polskiej ekipy.

Jak czytamy w komunikacie Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki:

Podczas wielkościanowej wspinaczki zimowej na Mitre Peak członkowie fundacyjnej ekipy spadli z wysokości kilkuset metrów, zatrzymując się niemal u podstawy ściany.

‘Szczęśliwie’ upadek miał miejsce na śnieżnym zboczu, co znacząco zminimalizowało obrażenia. Jednocześnie w niedalekiej okolicy przelatywał helikopter transportujący towar, którego pilot zobaczył co się dzieje, oszacował możliwość podjęcia poszkodowanych wspinaczy na swój pokład i w niespełna godzinę po odstawieniu załadunku i dotankowaniu, pojawił się na zboczu Mitre Peak.

Z relacji Jerzego Natkańskiego wiemy, że nieco mniej poszkodowany w wypadku Dominik Malirz w sposób profesjonalny zajął się Jackiem i bardzo sprawnie wezwał pomoc.

Stan zdrowia chłopaków był konsultowany bezpośrednio po zdarzeniu z doktorem Robertem Szymczakiem, który dodatkowo drogą radiową instruował Dominika w celu jak najlepszego zdiagnozowania obrażeń Jacka. Finalnie, po trudnym i wielokrotnym podbieraniu Jacka z miejsca wypadku, obaj wspinacze zostali przetransportowani do szpitala w Skardu. Dodatkowa interwencja pakistańskiego agenta sprawiła, że na etapie interwencji nie było konieczności sprawdzania polis ubezpieczeniowych, co znacząco przyspieszyło całą akcję.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024