Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Połączenia z nieznanych numerów mogą być niebezpieczne [materiał partnera]

Facebook Twitter

Każdy z nas w swojej kieszeni, torebce, czy gdziekolwiek indziej, nosi ze sobą telefon. Telefon to teraz trochę jak taka nasza trzecia ręka, a może nawet jak drugi mózg. Mamy w nim wszystko - zapisujemy notatki, pilnujemy kalendarza, wysyłamy maile, kontaktujemy się z bliskimi, przeglądamy Internet i gramy w gry, a także oglądamy seriale i filmy.

Dzisiejsze możliwości telefonów komórkowych są nieograniczone. Ale to niesie za sobą również pewnego rodzaju zagrożenia. Nigdy bowiem nie mamy pewności co do tego, kto znajduje się po drugiej stronie telefonu, kiedy dostajemy połączenie z nieznanego numeru. A odbieranie wszystkich takich połączeń może być niebezpieczne. Sprawdźcie, jak sobie z tym poradzić.

Nieznane numery są niebezpieczne

Mamy prawdziwą plagę nieznanych numerów. Nasze telefony potrafią się rozdzwaniać kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt, razy dziennie, informując, że ktoś chce z nami porozmawiać. Mniejszym problemem jest sytuacja, kiedy dzwoni do nas ktoś, czyj numer znajduje się w pamięci naszego telefonu. Wiemy od razu, kto znajduje się po drugiej stronie, wiemy, że możemy bezpiecznie odebrać i porozmawiać. Jeśli jednak jest to nieznany numer, to wiele osób ma podobny odruch jak w przypadku znanych osób – po prostu odbiera telefon. I owszem, to całkiem normalna i w zasadzie zdrowa relacja, po co tutaj dorabiać jakąkolwiek ideologię do tego. Ale jednak – wiele tysięcy osób zostało oszukanych przez telefon. Wiele osób odebrało telefon od „pracownika banku” albo „policjanta”. I wiele osób straciło na tym wiele pieniędzy, wiele nerwów, a czasami nawet poczucie bezpieczeństwa. A przed takimi działaniami naprawdę można się skutecznie i w prosty sposób bronić. Jeśli jesteście ciekawi jak – przeczytajcie do końca.

Uchroń się przed oszustami telekomunikacyjnymi

Kiedy dzwoni do was nieznany numer, waszym pierwszym odruchem nie powinno być odebranie telefonu, ale jego sprawdzenie. A to rzecz, która jest absolutnie banalnie prosta. Wystarczy znaleźć stronę z bazą numerów, przepisać w określone miejsce numer, który się nam wyświetla i kliknąć przycisk akcji, aby przeszukać bazę. Dostajemy wtedy coś na kształt raportu, w którym znajdują się opinie i oceny innych internautów, którzy mieli z danym numerem styczność. Dzięki Infonumer.pl można zobaczyć kto dzwonił do tych osób, jakie są ich wrażenia, czy to telemarketer, oszust, po prostu jakaś firma czy numer prywatny. To daje nam już pogląd na to, czy warto odbierać.

Drugi sposób jest jeszcze prostszy i wystarczy zainstalować specjalną aplikację, która już w trakcie dzwonienia do nas, daje nam informacje o danym numerze (również pobiera ją z podobnej bazy). Dzięki temu możemy reagować natychmiastowo, bez konieczności samodzielnego szukania informacji. To, co istotne, to niektóre aplikacje pozwalają na ustawienie własnych preferencji w stosunku do nieznanych numerów np. numery z których dzwoni się w sprawie fotowoltaiki mają być natychmiastowo odrzucane. Nic nie musimy robić!

To zaledwie kilka kroków, które mogą nas jednak ustrzec przed czymś bardzo niebezpiecznym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj