Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Policja ostrzega: ”Cyberprzestępcy nie próżnują”. Na co zwracać uwagę podczas zakupów internetowych?

Facebook Twitter

''Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware - cyberprzestępcy nie próżnują i szukają wciąż nowych sposobów na uzyskanie korzyści finansowych''- informuje jastrzębska policja. Na co zwracać uwagę podczas zakupów internetowych?

Fot. pixabay.com

Firmowy plecak, książki i stół – to właśnie te przedmioty nie dotarły do kupujących z Jastrzębia-Zdroju, a kontakt ze sprzedawcą się urwał. Jastrzębska policja informuje jak dbać o bezpieczeństwo w sieci.

Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania

-informują mundurowi.

Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie informacji i kontaktów w internecie pozwoli ograniczyć cyberprzestępcom zdobycie dostępu do zawartości naszych urządzeń – smartfonów i komputerów – za ich pośrednictwem do naszych kont bankowych, kont w portalach społecznościowych, skrzynek poczty elektronicznej – zarówno prywatnych, jak i służbowych.

Dla uchronienia się przed oszustwem wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad:

1. Przed zakupami w Internecie (artykułów medycznych, elektroniki, odzieży itp.) zweryfikuj firmę lub osobę oferującą produkty i sprawdź opinie w Internecie.
2. Uważaj na fałszywe strony internetowe – przestępcy często używają adresu internetowego, który wygląda prawie identycznie jak prawdziwy, np. „abc.org” zamiast „abc.com”.
3. Zachowaj ostrożność, jeśli zostaniesz poproszony o dokonanie płatności na konto bankowe zlokalizowane w innym kraju niż siedziba firmy.
4. Nie klikaj linków ani nie otwieraj załączników, których się nie spodziewasz lub które pochodzą od nieznanego nadawcy.
5. Uważaj na niechciane e-maile oferujące sprzęt medyczny lub proszące o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia badań lekarskich – legalne instytucje ochrony zdrowia zwykle nie kontaktują się w ten sposób.
6. Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast powiadom swój bank lub dostawcę usług płatniczych, aby można było wstrzymać płatność i złóż zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj