Policja rozpoczęła patrol na wodach Zalewu Rybnickiego
Policjanci mają do dyspozycji łódź motorową oraz rowery, na których patrolują linię brzegową oraz okoliczne ścieżki rowerowe. Głównym zadaniem rybnickich policjantów pełniących służbę w sezonowej komórce policji wodnej, jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na Zalewie Rybnickim oraz terenie przyległym.
Policjanci dysponują łodzią motorową, którą patrolują zalew. Wypatrują osób potrzebujących pomocy, aby nie dopuścić do utonięć. Interweniują widząc lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne. Pomagają w przypadkach nagłego załamania pogody m.in. przy holowaniu łodzi do brzegu.
Regularnie kontrolują użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, tak aby wyeliminować osoby stwarzające zagrożenie. Osoby korzystające z tych sprzętów powinny się mieć na baczności, ponieważ „wodniacy” kontrolują pod kątem trzeźwości osoby prowadzące obiekty pływające.
Policyjni wodniacy zabezpieczają również imprezy i regaty organizowane w rejonie zbiornika. Policjanci posiadają również rowery, dzięki którym są w stanie patrolować linię brzegową oraz okoliczne ścieżki rowerowe i lasy. Szczególnym nadzorem obejmują rejony tzw. „dzikich kąpielisk” pod kątem przeciwdziałania utonięciom. W trakcie patrolu rowerowego, legitymują wędkarzy sprawdzając im uprawnienia do połowu ryb. Częstym miejscem odwiedzin stróżów prawa jest też rybnicki basen, gdzie kontrolowany jest teren kąpieliska pod kątem osób znajdujących się pod wpływem alkoholu, spożywających napoje alkoholowe oraz wchodzenia do wody po jego spożyciu.
Należy wspomnieć, że rybnickich mundurowych z policji wodnej, wspierają ratownicy WOPR-u, Państwowa Straż Rybacka, Straż Leśna i policjanci z Katowic. Mundurowi prowadzą ponadto działania profilaktyczno-informacyjne na temat bezpiecznych form wypoczynku i zachowań nad wodą.
Policja przypomina!
Wybierając się nad wodę pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować życie nam lub innym wypoczywającym:
- będąc w wodzie nie zakłócajmy kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczmy, nie popychajmy innych, nie wrzucajmy przedmiotów do wody;
- nie skaczmy do wody w miejscach nierozpoznanych, czy rozgrzani po opalaniu;
- unikajmy pływania po obfitym posiłku, czy po wypiciu alkoholu;
- nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich – nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu;
- jeśli w wodzie są dzieci, miejmy nad nimi ciągły nadzór – nawet na moment nie spuszczajmy ich z oka, jedno zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem, a znalezienie dziecka pod wodą będzie bardzo trudne.