Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Policja zatrzymała dwie złodziejki z naszego regionu

Facebook Twitter

Działały różnymi metodami w różnych punktach, łączy je złodziejskie rzemiosło. Dwie kobiety we wtorek (10.12.) zostały zatrzymane przez pracowników ochrony w sklepach na terenie powiatu gliwickiego. Obie panie, kierując się chęcią zysku, kradły w sklepach. Obie staną przed sądami i usłyszą wyroki.

50-latki pochodziły z Pyskowic i z Knurowa. Jedna w kilkudniowych odstępach podkradała z drogerii perfumy, druga dokładała towar już po jego zważeniu i wycenieniu. W ręce organów ścigania pierwsza podejrzana wpadła ok. godz. 15.00. Po policję zadzwoniono z centrum handlowego przy ul. Rybnickiej. Na miejsce pojechał patrol. Policjanci ustalili, że kobieta pakowała towar, ważyła go i naklejała wydrukowany kod kreskowy z adekwatną ceną. Jednak chcąc „zarobić”, otwierała woreczek i dokładała produkty, za… 13 zł. Czyn knurowianki nie był wykroczeniem, a przestępstwem!
Mimo że w tym przypadku wartość skradzionego mienia nie przekraczała 500 zł, policjanci nie mogli zakończyć sprawy mandatem karnym. Zachowanie sprawczyni, a dokładniej – przyjęta przez nią metoda, kwalifikują popełniony czyn jako oszustwo (zagrożenie karą 8 lat więzienia). Tylko dlatego, że to tzw. wypadek mniejszej wagi, sprawczyni będzie podlegać grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Podobne konsekwencje w postaci procesu karnego i wyroku za przestępstwo, a nie wykroczenie, spotkają mieszkankę Pyskowic, którą zatrzymano wczoraj około godziny 16.00. Kobieta wyszła ze sklepu z flakonikiem perfum za 149 zł, za które nie płaciła. Została zatrzymana i przekazana policji. Stróże prawa ustalili, że pyskowiczanka dokonywała podobnych czynów od kilkunastu dni i łącznie udowodniono jej kradzieże na kwotę przekraczającą 500 zł (granica wykroczenia). Łącznie podejrzana jest o dokonanie zaboru perfum na kwotę 1009 zł. Przypomnijmy, że ustawodawca zmienił przepisy. W efekcie drobnym złodziejaszkom sklepowym ich kradzieże się kumulują, a wartości sumują. Policja prowadzi specjalny rejestr wykroczeń i dane każdego sprawcy, nawet najdrobniejszej kradzieży, tam trafiają. Jednorazowy „życiowy błąd” zakończy się nauczką w postaci mandatu lub sprawy sądowej za wykroczenia, jednak po przekroczeniu sumy 500 zł sklepowi złodzieje odpowiadają przed sądami jako podejrzani o przestępstwa. Za kradzieże grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022