Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Policja zatrzymała internetowego oszusta. Rybniczanin wyłudził 6 milionów złotych

Facebook Twitter

Policjanci zatrzymali internetowego oszusta, który wyłudził blisko 6 milionów złotych od mieszkańców całego kraju. To 51-letni rybniczanin, który oszukał aż 44 tysiące osób. Mężczyzna działał w latach 2013-2019. Oferował szybkie pożyczki na około 100 stronach internetowych.

Witryny były zaprojektowane tak, by wzbudzić zaufanie pożyczkobiorców. Skłaniały do wypełnienia wniosku o pożyczkę. Każdy z nich rozpatrywany był pozytywnie, bez względu na wysokość dochodów i zadłużenie. By aktywować wniosek, pożyczkobiorca musiał wysłać płatnego SMS-a lub zrobić przelew. Następnie dostawał wiadomość o zmianie statusu złożonego wniosku, który mógł sprawdzić po ponownym uiszczeniu opłaty. Koszt takiej usługi wynosił jednorazowo około 30 złotych. Zdarzało się, że w ciągu dnia jedna osoba wysłała kilkadziesiąt wiadomości.

Policjanci szukający oszusta najpierw wpadli na trop głównego informatyka, któremu 51-latek zlecił utworzenie około 100 stron internetowych, później uzyskali dostęp do bazy danych osób, które wnioskowały o pożyczkę. Skala przestępstwa okazała się ogromna. Śledczy przesłuchali ponad tysiąc osób. 51-letni mieszkaniec Rybnika został zatrzymany. Sąd aresztował go tymczasowo na 3 miesiące. Mężczyźnie grozi 15 lat więzienia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj