Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Policyjna akcja pod kryptonimem „Choinka”

Facebook Twitter

Wspólne działania prowadzą policjanci z Kuźni Raciborskiej razem ze strażnikami leśnymi z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Mundurowi patrolują lasy i drogi dojazdowe, pod kątem zatrzymywania złodziei choinek i gałęzi drzew iglastych. Np. kradzież gałęzi jodłowych wyrządza ogromne straty w drzewostanie i środowisku przyrodniczym.

Jodła, ogołocona z gałęzi, przez wiele lat choruje, a nawet usycha. Każda osoba dopuszczająca się takiej kradzieży, musi liczyć się z karą wysokiej grzywny. Za nielegalną wycinkę drzewek grozi 500 złotych mandatu, a kiedy sprawa zakończy się w sądzie, grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych.

To już kolejna wspólna akcja policjantów z Kuźni Raciborskiej i strażników leśnych. W okresie przedświątecznym, kiedy w lasach dochodzi do kradzieży drzewek i gałęzi drzew iglastych, prowadzone są działania pod kryptonimem „Choinka”.

Policjanci, wspólnie ze strażnikami leśnymi, patrolują drogi leśne oraz sprawdzają miejsca sprzedaży choinek. Celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie bezprawnej wycince i niszczeniu drzew, a także innym przypadkom szkodnictwa leśnego. Stróże prawa czuwają także nad prawidłowością wykonywanych polowań przez myśliwych oraz kontrolują przewożone drewno. Wspólne patrole są także świetną okazją do wymiany informacji i wzajemnych doświadczeń.

Sprzedawca żywych choinek musi posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające legalność ich pochodzenia oraz zezwolenie na sprzedaż. Za nielegalną wycinkę drzewek grozi 500 złotych mandatu, a kiedy sprawa zakończy się w sądzie, grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj