Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Polityka parkingowa Rybnika. „Chodzi o mądre parkowanie”

Facebook Twitter

W Rybniku mamy za dużo miejsc parkingowych - wynika z analizy miejskich urzędników. Jak mówi Agnieszka Skupień rzeczniczka rybnickiego Urzędu Miasta, na 19 parkingach jest blisko 2000 miejsc. Kolejnych 200 czeka w pasach drogowych. Parkingi w regionie to jeden z tematów programu "Czas na Twoją Miejscowość" w Radiu 90.

fot_L.Tyl/ rybnik.eu

Problem w tym, że każdy chce zaparkować jak najbliżej miejsca, do którego chce się udać i często nam się wydaje, że nie ma gdzie zaparkować:

Póki co, nie wygląda na to, że nam miejsc parkingowych brakuje. Mamy taki kłopot z codziennym przemieszczeniem się, że chcielibyśmy wszędzie podjechać pod same drzwi. Nie chcemy spacerować, nie chcemy przechodzić, chcemy zaparkować dokładnie w tym miejscu, do którego zmierzamy, a potem bez korków przemieszczać się do innego miejsca, pod inne drzwi. W tym układzie drogowym, który mamy w Rybniku i przy nieustającym wzroście liczny samochodów, nigdy nie będzie to możliwe. Musimy przyzwyczaić się do tego, że samochód zostawiamy w określonym miejscu i mamy okazję przespacerować się do naszego celu.

Mądra polityka parkingowa miasta oznacza, że centrum będzie przyjazne dla wszystkich. Miasto Rybnik chce koncentrować samochody na miejskich parkingach, w związku z tym rozpoczęto już jakiś czas temu, likwidację miejsc parkingowych w pasach drogowych, zastępując je skwerami.

Likwidujemy miejsca parkingowe w pasach drogowych, na rzecz gromadzenia samochodów w wyznaczonych miejscach. Chcemy wyczyścić ulice miasta z zaparkowanych samochodów, na rzecz miejsc dla pieszych, miejsc do wypoczynku. Za każdym razem wprowadzamy zieleń w takich miejscach, gdzie likwidujemy miejsca parkingowe. Ostatnie takie działania miasta można zaobserwować przy Placu Wolności, tam od kilku lat można było sobie parkować ”na dziko”, była okazja, nie trzeba było płacić. Ten ruch pokazał, ile było pozytywnych reakcji i komentarzy na to działanie. Mieszkańcy najczęściej mówili o tym, że tam faktycznie nie dało się przejść. Miasto przedłużyło tzw. szpilkostradę z Placu Wolności właśnie w tamtym kierunku, żeby uwolnić to miejsce dla pieszych, są też ławki i trochę zieleni.

 

Warto pamiętać, że w Rybniku mamy 5 parkingów, na których możemy przez półtora godziny parkować za darmo. Dwa zlokalizowane są obok rybnickiej bazyliki, jeden na rybnickim kampusie, czwarty na Kotucza, a piąty przy ulicy Budowlanych tuż obok dworca autobusowego:

To jest efekt rozmów z mieszkańcami, pewnych negocjacji, wsparcia dla przedsiębiorców, którzy handlują na deptaku, którzy handlują w centrum. Jest okazja, by pozostawić samochód nieodpłatnie przez pierwsze 90 minut, zrobić zakupy, załatwić najważniejsze rzeczy i wrócić. To możemy zrobić w ciągu 1,5 godziny bezpłatnie.

Parkingi to oczywiście dochód dla miasta. Miesięcznie wpływy do budżetu miasta to 218 tysięcy złotych. Z pasa drogowego trafia do rybnickiej kasy 48 tysięcy, a z parkingu wielopoziomowego 40 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020