Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polowy: Miejskie jednostki przygotowane na zimę. Nie boimy się kosztów

Facebook Twitter

"Nie mamy żadnych sygnałów, abyśmy ze strachem mieli patrzeć na nadchodzącą zimę" – mówi prezydent Raciborza Dariusz Polowy. "Energetycznie jesteśmy zabezpieczeni" – dodaje. Kiedy wiele samorządów z niepokojem patrzy na planowane ceny energii i problemy z zakupem opały, Racibórz ustami swojego włodarza mówi – "zima nam niestraszna".

Podczas konferencji prasowej (14.09.), Dariusz Polowy prezydent Raciborza zapewniał dziennikarzy, że mimo wzrostu cen mediów, miasto udźwignie rachunki.

Dariusz Polowy: Jeżeli chodzi o zabezpieczenie naszych placówek głównie oświatowych. Nie mamy tutaj żadnych sygnałów, abyśmy ze strachem mieli patrzeć na nadchodzącą zimę. Energetycznie jesteśmy zabezpieczeni. Ewentualne zwyżki cen też są na takim poziomie, że jesteśmy w stanie je zabezpieczyć tym budżetem, jaki mamy. Absolutnie nie stanowi to żadnego problemu, jeżeli chodzi o funkcjonowanie naszych placówek.

To placówki miejskie, jednak osoby prywatne, które mieszkają w budynkach, którymi zarządza Zakład Budynków Miejskich, radzić muszą już sobie same.

Dariusz Polowy: Jeżeli chodzi o kwestię opalania mieszkań, to tu każdy robi to indywidualnie, Zakład Budynków Miejskich nie opala tych mieszkań tak, jak każdy z nas indywidualnie się zaopatruje. Natomiast osoby, które są w trudnej sytuacji materialnej, już od lat otrzymują wsparcie z Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu.

Wsparcie ze strony OPS jest, ale jak dodaje Polowy w formie finansowej, a nie materialnej – konkretnego opału. Zdaniem prezydenta, jeśli chodzi o wydatki na energię elektryczną, to najwięcej pochłaniają ją placówki oświatowe i gospodarka komunalna. Szacuje się, że w przyszłym roku w zależności od jednostki, miasto wyda na prąd od 150 do 200% więcej. Mimo tego prezydent nie panikuje.

Dariusz Polowy: Przetargi, w których myśmy brali udział, rozstrzygały się wiosną tego roku, stąd na najbliższy ten sezon szczególnie gdzie dużo się zużywa energii elektrycznej, czyli na nadchodzącą zimę jesteśmy zabezpieczeni. W porównaniu z tym, co teraz oferuje się w przetargach a tym budżetem, jakim dysponujemy oświata, to jest 80 mln zł, a na energię wydajemy 800 tys. zł., więc nawet wzrost o te 150% – oczywiście lepiej, żeby go nie było – to nie jest element, który zachwieje naszym budżetem.

Czy jednak Racibórz nie zamierza oszczędzać? Być może stanie się to kosztem oświetlenia ulicznego, aczkolwiek jego wyłączeń ma nie być.

Dariusz Polowy: Nowoczesne oświetleni led daje możliwość pewnej redukcji w odpowiednich godzinach. Nie mówimy o wyłączaniu, bardziej o zredukowaniu natężenia i przez to mniejszego zużycia energii elektrycznej. Tego typu działania będziemy podejmować, ale też trzeba mieć świadomość, że na pewno nie będzie się to wiązało – na teraz- z żadnymi drastycznymi krokami, jakie miałyby doprowadzić do dyskomfortu mieszkańców

damyrade_4

Do każdej placówek będziemy podchodzić indywidualnie- mówi Polowy, nie przewiduje jednak obniżania komfortu termicznego przebywania w szkołach czy przedszkolach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024