Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polscy lekarze z Ukrainy znaleźli zatrudnienie w cieszyńskim szpitalu. Lecznica chce przyjąć kolejnych

Facebook Twitter

"Byliśmy otwarci na tę współpracę na długo przed wojną" - deklaruje Czesław Płygawko dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Chodzi o możliwość zatrudniania lekarzy z Ukrainy w cieszyńskim szpitalu.

Z jednej strony niedobór fachowców Polaków, z drugiej osoby, które uciekały z terenów objętych walkami. Także szpital w Cieszynie chętnie przyjmuje do pracy medyków z Ukrainy. Jak dodaje dyrektor Czesław Płygawko, przed 24 lutego przyjęto do pracy 4 lekarzy. Wymagało to przeprowadzenia całej procedury związanej z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu.

Czesław Płygawko: Po tej dacie pojawiło się kolejnych 6 lekarzy i to było takie wielkie zaskoczenie dla nas, ale potem z rozmowy wynikało, że tak musiało być, ponieważ to są Polacy, obywatele Ukrainy ze świetną znajomością języka polskiego z kartą Polaka, którzy wybrali nasz szpital, ponieważ jak sami stwierdzili, jest to wystarczająca odległość od wojny. Oni uciekali przed wojną, przed możliwymi represjami ze strony wojsk okupacyjnych, więc wydaje mi się, że przenieśli swoje centrum życiowych interesów do Cieszyna, bo są całymi rodzinami. Świetnie się adaptują w naszym szpitalu, pracują. Są takie specjalności jak: ginekolog, neurolog, psychiatra, dwóch pediatrów- bardzo nam potrzebnych, jeden urolog. Bardzo nam pomagają.

Czy lekarze dalej w cieszyńskim szpitalu są potrzebni? „Bardzo” – odpowiada bez wahania dyrektor. Jakie specjalizacje są pilnie poszukiwane?

Czesław Płygawko: Prosiłbym powiedzieć, jakiej specjalizacji nie potrzebuję. Dermatologów mamy chętnych do specjalizacji bardzo dużo. O dziwo, mamy już dość pediatrów, natomiast każda inna specjalizacja jest potrzebna.

Radio 90: Niektóre szpitale oferują oprócz etatów, pomoc w znalezieniu mieszkania.

Czesław Płygawko: Podobnie było tutaj i bardzo pomocny okazał się nasz organ tworzący powiat cieszyński, który dosłownie – może to dziwnie zabrzmieć – w przeciągu 15 minut od zgłoszenia takiej potrzeby, zabezpieczył nam takie mieszkanie.

Jeśli chodzi o pielęgniarki, na razie są to pojedyncze osoby. Jak zaznacza dyrektor, przepisy nie zezwalają na zatrudnienie ich jako pielęgniarki. Mogą pracować w szpitalu jako opiekunki medyczne bądź sanitariuszki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj