Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polscy naukowcy opracowali jeden respirator dla dwóch chorych

Facebook Twitter

W Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN w zespole kierowanym przez prof. Marka Darowskiego opracowano urządzenie Ventil, które w połączeniu z respiratorem umożliwia niezależną wentylację płuc jednego pacjenta. Urządzenie to przeszło wieloletnie testy kliniczne. Dziś w czasie epidemii koronawirusa naukowcy widzą nowe zastosowania.

Fot. skeeze / pixabay.com

W sytuacji epidemii koronawirusa powiązanej z rozprzestrzenieniem się zachorowań przebiegających z ostrą niewydolnością oddechową i w przypadku niedoboru respiratorów urządzenie to może być wykorzystane do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.

Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów

– tłumaczy dr inż. Krzysztof Zieliński – kierownik projektu z IBIB PAN.

Fot. Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN

IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz- Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM) w celu szybkiego wdrożenia przez Ł-ITAM do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil. Pierwsza seria 100 szt. aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu 3 tygodni.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: ibib.waw.pl

Czytaj więcej:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023