Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polska firma ma produkować szczepionkę na koronawirusa

Facebook Twitter

Polski Fundusz Rozwoju sfinansuje inwestycję w produkcję w Polsce szczepionki na koronawirusa amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion.

Fot. pixabay.com

Dziś (03.03.) na konferencji prasowej dr Maciej Wieczorek prezes zarządu Mabion poinformował, że zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie w zakresie inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych Mabionu.

Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do zbudowania mocy wytwórczych do produkcji szczepionki w Polsce

– powiedział dr Maciej Wieczorek prezes zarządu Mabion SA i dodał:

Staniemy się kluczowym dostawcą, staniemy się jednym z istotnych elementów dostarczania tej szczepionki na różne rynki. Trudno jest nam dzisiaj określić czy i w jakim zakresie będziemy dostarczać szczepionkę wytworzoną w Polsce. Wiemy, że rząd polski podpisał umowy na dostawy od firmy Novavax około 8 mln dawek szczepionki, ale to jest kontrakt w ramach Unii Europejskiej, więc oczywiście w ramach tego kontraktu będziemy dostarczać tę szczepionkę dla Polski.

Kiedy zatem będzie możliwe szczepienie tą szczepionką w Polsce?

Jeszcze za wcześnie, by móc podać konkretne daty. Na dziś fakty są takie, że Novavax złożył dokumentację i wniosek rejestracyjny dla Europejskiej Agencji Leków na początku lutego tego roku. Można oczekiwać, że ten proces jest w toku i potrwa to jeszcze jakiś okres czasu, na pewno kilka tygodni. Szczepionka Novavax będzie dostępna w Unii Europejskiej i w Polsce zaraz po uzyskaniu zgody na dopuszczenie do obrotu.

Na co dokładnie Polski Fundusz rozwoju przeznaczy środki firmie Mabion?

Kwota finansowania, którą spółka pozyska z Polskiego Funduszu Rozwoju przeznaczona jest na podwojenie mocy produkcyjnych. W tej chwili firma dysponuje dwoma reaktorami, które mogą być wykorzystywane do produkcji szczepionek, chcemy, aby firma miała zabezpieczone finansowanie na inwestycje w nowe bioreaktory, które mogłyby zostać uruchomione około trzeciego kwartału tego roku

-mówił na konferencji prasowej Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj