Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Polska szkoła zmierza donikąd, nie będzie dobrze!” W Radiu 90 rozmawialiśmy z prezes ZNP w Rybniku

Facebook Twitter

Nie ma zgody na zmiany w Karcie Nauczyciela przygotowane przez Ministra Edukacji Narodowej. Niepokojące są także plany zmian w prawie oświatowym i wzmocnienie roli kuratora oświaty w szkołach.

Uczniowie z Pszowa

„Zmierzamy donikąd, bo w szkole nie będzie już wolności słowa” – mówiła w porannej rozmowie w Radiu 90 Izabela Faksa-Lerch prezes rybnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Co proponuje MEN?

Ministerstwo zapowiada podwyżki dla nauczycieli od września przyszłego roku, a jednocześnie zwiększenie pensum o 4 godziny i wprowadzenie czasu dostępności nauczyciela w szkole. Ma to być 8 godzin tygodniowo:

Izabela Faksa-Lerch: Jeżeli weszłyby którekolwiek propozycje Pana Czarnka, to nasza edukacja już nie będzie taka sama, a wręcz będzie gorsza. Będziemy pod jakąś dyktaturą, ani młodzież, ani nauczyciele nie będą sobie robić już co chcą, nie będą mieli takiej wolności słowa jak mają. Wygląda to naprawdę bardzo źle. Trzy największe związki się zjednoczyły, (…) wspólnie odrzuciliśmy te propozycje, dodaje nam to 4 godziny do pensum, 8 godzin karcianych i te wszystkie godziny będą musiały być udokumentowane.

Z niepokojem patrzymy także na planowane zmiany w programie nauczania w szkołach

– podkreślała Izabela Faksa-Lerch prezes rybnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego:

Izabela Faksa-Lerch: Dbamy o to, żeby ten uczeń mógł realizować wolność słowa, do tej pory zawsze ten program taki był. Teraz już nie będzie takiej swobody, że uczeń będzie chciał zaprosić do szkoły jakiegoś przedstawiciela, to nie będzie mógł, bo o tym będzie decydowało kurtorium.

Radio 90: Dokąd zmierza Polska szkoła?

Izabela Faksa-Lerch: Chyba donikąd, na pewno nie będzie dobrze…

Zobacz całą rozmowę:

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj