Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polska wprowadza nowe dowody osobiste. Od sierpnia wniosku nie złożysz już online

Facebook Twitter

Dokładnie 2 sierpnia zaczną obowiązywać dokumenty z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Dokładnie tyle czasu jest też na złożenie wniosku o nowy dowód, jeśli chcecie to zrobić jeszcze przez internet.

Po 2 sierpnia nie będzie już takiej możliwości. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do przepisów unijnych. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowód traci ważność po tej dacie i tym, którzy kończą 18 lat.

Nie trzeba starać się o nowy dokument, jeśli dotychczasowy jest jeszcze ważny

Nie będzie już można składać wniosku online, bo konieczne będzie złożenie w urzędzie odcisków palców i własnoręcznego podpisu. Taka możliwości zostanie jedynie w przypadku wniosków o dowód osobisty dla dzieci do 12 roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane. W nowym dowodzie pojawi się też np. oznaczenie państwa członkowskiego, na tle flagi Unii Europejskiej. Cały proces wymiany wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online.

– mówił sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat, większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj